„Zabytki Magiczne” trafią nieodpłatnie do ponad 8,5 tys. polskich szkół. W nowym piśmie młodzi czytelnicy znajdą m.in. niezwykłe opowieści o miejscach na pozór zwyczajnych, jak łódzkie fabryki czy stare twierdze i kazamaty, a także smaczne anegdoty.

Jak ta o łódzkim fabrykancie Izraelu Poznańskim, który zostawił po sobie włókiennicze imperium – jeden z niewielu tak dobrze zachowany, obecnie rewitalizowany, kompleks poprzemysłowy – i słynny pałac, nazywany łódzkim Luwrem, wybudowany na przełomie XIX i XX w.

Zapytany przez architektów, w jakim stylu ma być rezydencja, Poznański odpowiedział: „We wszystkich. Może być paryski Luwr. Stać mnie na to!”.

Łódzki magnat miał gest. Żeby zrobić wrażenie na gościach, postanowił wyłożyć posadzkę sali balowej złotymi rublami. Pomysł nie zachwycił cara, bo tańczący musieliby deptać po jego wizerunku albo po dwugłowym rosyjskim orle.

Nie mogło też zabraknąć historii o duchach, ukrytych skarbach i miejscach owianych legendą, jak urokliwy dolnośląski zamek Podewils czy siedziba portugalskich królów – słynna Sintra (od 1995 r. na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Miłośnicy literatury fantasy mogą poczytać o tym, jak w wyobraźni ich ulubionych autorów – Terry’ego Pratchetta, J. R. R. Tolkiena czy Joanne K. Rowling – rodziły się niesamowite światy i jaką rolę odgrywa w nich magiczna architektura.

Wyjątkową atrakcją są reprodukcje ilustracji Johna Howe’a do książek Tolkiena, a także prace innego znanego artysty, ukraińskiego rysownika Władysława Jerko.

Do pracy nad „Zabytkami Magicznymi” zaproszeni zostali specjaliści z różnych dziedzin, m.in. Grażyna Bąkiewicz, łodzianka i autorka książek dla młodzieży, oraz Elżbieta Sęczykowska – fotografik i podróżniczka.

– Staraliśmy się, żeby „Zabytki Magiczne” były atrakcyjne i uwzględniały to, czym dziś interesuje się młodzież – mówi Grzegorz B. Mazur, redaktor naczelny miesięcznika „Zabytki Heritage”. – Zależało nam też, by była to pozycja niesztampowa.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Magazyn inauguruje ciekawą akcję edukacyjną. Ogłoszony na łamach „Zabytków Magicznych” konkurs ma zachęcić uczniów do poznawania miejsc i obiektów, które – często niedoceniane – znajdują się w najbliższym sąsiedztwie.

– Nasze przesłanie do młodzieży brzmi: rozejrzyjcie się dookoła i poszukajcie prawdziwych skarbów – dodaje Grzegorz B. Mazur. – Celem akcji jest rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym, a także – jeśli idea się spodoba – zachęcenie uczniów do pracy nad kolejnym numerem „Zabytków Magicznych”.

Nagrodami w konkursie są sprzęt komputerowy (wyposażenie pracowni historyczno-regionalnej) i wycieczki. Prace – multimedialne prezentacje zabytków – można nadsyłać do 31 stycznia 2008 r. na adres redakcji. Rozstrzygnięcie w lutym 2008 r.

Organizatorem akcji, której patronuje „Rzeczpospolita”, jest redakcja miesięcznika „Zabytki Heritage” i jego wydawca Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.

Szczegółowe informacje i adresy:

www.zabytkimagiczne.pl

www.pwrsa.pl