Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Lista książek najlepiej sprzedających się od 21 października do 20 listopada została przygotowana na podstawie danych z sieci księgarskiej Empik i Matras oraz informacji uzyskanych w wydawnictwach. Wydarzeniem miesiąca jest rewelacyjna, jak zwykle, sprzedaż książki Małgorzaty Musierowicz. Tym razem jest to „Sprężyna”.

Aktualizacja: 05.12.2008 07:38 Publikacja: 05.12.2008 07:16

Red

[srodtytul]Literatura polska [/srodtytul]

1. [b]Małgorzata Musierowicz „Sprężyna”[/b] (Akapit Press)

Osiemnasty tom słynnej „Jeżycjady”. Rodzina Borejków w pierwszych tomach męczyła się z socjalizmem, teraz doświadcza trosk typowych dla systemu kapitalistycznego. Obecnie w centrum czytelniczej uwagi jest piegowata (to po mamie Idzie) Łusia Pałys, spiritus movens wielu rodzinnych wydarzeń. Wulkan energii i gejzer pomysłowości. Zbyt wiele cech typowych dla regionów o dziwnej podziemnej strukturze doprowadza do wielu komplikacji. Dziadek Ignacy Borejko ma możliwości udowodnienia trafności wielu łacińskich sentencji.

2. [b]Monika Szwaja „Zatoka trujących jabłuszek”[/b] (Wydawnictwo SOL)

Pisarstwo Moniki Szwai swoją siłą przypomina buldożer. Nikt go nie powstrzyma. Zepsuty do szpiku kości świat musi być uratowany, a porządek społeczny jeszcze raz przywrócony. Przyjaciółki znane z „Klubu mało używanych dziewic” znowu w akcji. Jestem po ich stronie. One dają nadzieję, że powoli nadchodzi koniec świata egoistów. Szczególnie tych z Wall Street.

3. [b]Olga Tokarczuk „Bieguni”[/b] (Wydawnictwo Literackie)

Świadomość, że literacka Nagroda Nike coś jednak dla czytelników znaczy, dodaje otuchy w tych wyjątkowo trudnych czasach. Książka sprzedaje się świetnie, a na spotkania z pisarką przychodzą tłumy ludzi.

4. [b]Katarzyna Grochola „Trzepot skrzydeł” [/b](Wydawnictwo Literackie)

Zaskakujące, ale książka o przemocy małżeńskiej podbiła rynek. To przyczynek do potocznej świadomości Polaków. Pisarka doskonale czuje, co interesuje i boli kobiecą część społeczeństwa.

5. [b]Magdalena Kozak „Nikt”[/b] (Fabryka Słów)

Fantasy. Muszę, żyjąc w świecie nieuniknionych stereotypów, wyrazić zdziwienie, że delikatny, kobiecy mózg ma tak katastroficzną wyobraźnię. Starałem się spokojnie książkę przeczytać, ale nie lubię ani widoku krwi, ani nawet słowa „krew”. A czytając, nie muszę się czuć jak na stacji krwiodawstwa.

6. [b]Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Od 26 listopada na rynku jest już trzecia część słynnej sagi – „Miłość nad rozlewiskiem”. Oznacza to znaczny skok na liście dwóch poprzednich części. Takie są żelazne prawa rynku. Coś się jednak sprawdza w ludzkim świecie.

7. [b]Janusz L. Wiśniewski „Sceny z życia za ścianą”[/b] (Wydawnictwo Literackie)

Mały tomik z kilkunastoma krótkimi opowiadaniami (felietonami?). Niektóre są nawet zaskakujące i ujmujące. Szybko się je czyta, ale zostawiają niepokój. Pisarz sporo wie o naszych wadach, a nawet łajdactwach.

8. [b]Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Dzięki pisarce językowi polskiemu przywrócone zostało piękne słowo „rozlewisko”. Już na zawsze będzie się ono kojarzyć z miłością, a nie nocnym rozlewaniem „księżycowego alkoholu”. Literatura jednak wzbogaca.

9. [b]Katarzyna Grochola „Upoważnienie do szczęścia”[/b] (Wydawnictwo Literackie)

Miłość, miłość, miłość! Dobra i zła. Niszcząca i przywracająca sens życiu. Opowiadania o dziwnym uczuciu, które całkowicie zmienia przeżywanie świata.

10. [b]Andrzej Pilipiuk „Oko jelenia. Drewniana twierdza”[/b] (Fabryka Słów)

Czyżby czytelnicy poczuli się znużeni ściganiem oddalającej się tajemnicy? A może to po prostu konstrukcyjna wada intrygi?

[srodtytul]Literatura obca [/srodtytul]

1. [b]Christopher Paolini „Brisingr”[/b]. Tom 3 z cyklu „Dziedzictwo”. Tłum. Paulina Braiter (Wydawnictwo Mag)

Czasami opłaca się pochylić na losem maleńkiej smoczycy. Saphira nie tylko bardzo wyrosła, ale stojąc wiernie u boku Eragona, zwalcza wraz z nim siły zła. Ale w tym tomie dobranej parze zbawiającej świat łatwo nie idzie. Robię wszystko, co w mojej mocy, by zrozumieć powodzenie tego cyklu, ale mam kłopoty.

2. [b]Carlos Ruiz Zafón „Gra anioła”[/b]. Tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)

Wspaniały prezent dla setek tysięcy osób zakochanych w „Cieniu wiatru”. W tej książce cofamy się do Barcelony lat 20. Poznajemy historię Cmentarza Zapomnianych Książek i wraz z bohaterem ratujemy jedną z nich. Ostrzegam jednak, ta powieść jest bardziej mroczna niż poprzednia, a tajemnica goni tajemnicę. I ma jedną wielką zaletę – liczy nieco ponad 600 stron, a więc rozkosz czytania jest bardzo, bardzo, przedłużona.

3. [b]Emilly Giffin „Sto dni po ślubie”[/b]. Tłum. Martyna Tomczak (Wydawnictwo Otwarte)

Biorąc ślub, trzeba mieć czystą kartę, czyli dawnych kochanków martwych lub niedostępnych. Ellen – bohaterka powieści – nie znała, jak widać, tej żelaznej reguły i sto dni po ślubie spotkała swoją dawną miłość. Czytając takie książki, zaczynam wreszcie rozumieć „Płeć mózgu”. Bycie mężczyzną nie jest takie złe.

4. [b]Eric-Emmanuel Schmitt „Tektonika uczuć”[/b]. Tłum. Barbara Grzegorzewska (Znak)

W dziele francuskiego pisarza kryje się jakaś tajemnica, której nie potrafię odczytać. Przyznam się też, że nie mogę się pochwalić konsekwencją w jej odkrywaniu.

5. [b]Kate Mosse „Grobowiec”[/b]. Tłum. Agnieszka Barbara Ciepłowska (Prószyński i S-ka)

Thriller historyczny. Klątwa może przetrwać nawet kilkaset lat. Dlatego radzę – stare grobowce unikać z daleka, a w razie złych snów natychmiast zmienić miejsce pobytu. Ignorowanie tych wskazówek może doprowadzić do nieszczęścia. Autorka „Labiryntu” próbuje utrzymać dobrą formę.

6. [b]Stephen King „Ręka mistrza”[/b]. Tłum. Michał Juszkiewicz (Prószyński i S-ka)

Malowanie bohatera, po niezwykle ciężkim wypadku, które miało być terapią, przywołuje duchy z przeszłości. One kierują ręką malarza, tworząc na płótnie niesamowity klimat. Świetna książka.

7. [b]Paulo Coelho „Brida”[/b]. Tłum. Grażyna Misiorowska (Drzewo Babel)

Brazylijski pisarz konsekwentnie proponuje czytelnikom poszukiwanie tajemnicy egzystencji. Podobno pozwalają się do niej przybliżyć medytacje. Może, ale ta powieść przedstawia problem wyjątkowo infantylnie. A działa to odstraszająco na potencjalnych uczniów.

8. [b]Trudi Canavan „Wielki mistrz”.[/b] Księga III trylogii „Czarnego maga”. Tłum. Agnieszka Fulińska (Galeria Książki)

Adeptka czarnej magii dojrzewa i zaczynają to doceniać nawet jej wrogowie. Źle im to wróży. Będzie jeszcze kolejna część?!

9. [b]Alex Kava „Zabójczy wirus”.[/b] Tłum. Katarzyna Ciążyńska (Wydawnictwo Harlequin/Mira)

Znana z poprzednich książek tej autorki agentka FBI Maggie O’Dell zwalcza kolejnego seryjnego zabójcę. Ma wiele czasu do namysłu, gdyż została osadzona w izolatce. Pomijając uszczypliwości, to są zupełnie niezłe kryminały.

10. [b]Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”.[/b] Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)

Powrót na listę po wielkim sukcesie „Gry anioła”.

[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]

1. [b]David Servan-Schreiber „Antyrak”[/b] (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)

Uznając tę książkę za klasyczny poradnik medyczny, nie uwzględniłem jej na poprzedniej liście. Był to jednak błąd, gdyż na zagranicznych listach pojawia się ona w zestawieniach non fiction. W tym miesiącu naprawiam swój błąd. Jest to łatwe, gdyż tom zawierający wielką ilość informacji o sposobach zwalczania nowotworów ciągle świetnie się sprzedaje.

2. [b]Rhonda Byrne „Sekret” [/b](Nowa Proza)

Metafizyczny poradnik? Tajemniczy klucz do szkatułki z sensem życia? Czytelnicy coś w tym tomie odkryli, ale nie chcą się bez tortur do tego przyznać.

3. [b]Jeremy Clarkson „Nie zatrzymasz mnie”[/b] (Insignis)

Kolejny zbiór felietonów znanego brytyjskiego dziennikarza motoryzacyjnego. Łatwo zauważyć, że początkowa czytelnicza euforia znacznie się zmniejszyła, a przecież poziom felietonów się nie zmienił.

4. [b]Randy Pausch, Jeffrey Zaslow „Ostatni wykład”[/b] (Nowa Proza)

Tradycyjny pożegnalny wykład wykładowcy akademickiego stał się okazją do refleksji o mijającym życiu. Opowieść o nieuchronności śmierci (rak trzustki) i konieczności spełniania młodzieńczych marzeń) stała się sławna dzięki Internetowi. Teraz wydana w postaci książki podbija świat.

5. [b]Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

I kolejna zagadka. Co jest w tej książce, że cieszy się od kilkunastu miesięcy takim powodzeniem.

6. [b]Lech Wałęsa „Droga do prawdy. Autobiografia”[/b] (Świat Książki)

Po tej opowieści o życiu wielkiego bojownika spokojnie czekam na kolejną wersję autobiografii. Nie kłóci się ona zresztą z socjologicznymi koncepcjami podkreślającymi twórczy charakter tego typu narracji.

7. [b]Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Grzegorz Cejrowski to ma klawe życie. Zwiedza świat (boso, ale bez ostróg), pisze o tym książki, co daje mu pieniądze na kolejne zwiedzanie i tak można połączyć przyjemność z obowiązkiem.

8. [b]Waldemar Łysiak „Mitologia świata bez klamek”[/b] (Nobilis)

Zbiór felietonów, esejów i rozmyślań. Z pewnością kupię i przeczytam. Może znowu coś o mnie mistrz złośliwie napisał...

9. [b]Dorota Sumińska „Autobiografia na czterech łapach” [/b](Wydawnictwo Literackie)

Z pasją napisana, niezwykle ciekawa autobiografia znanej miłośniczki zwierząt. Niezbyt często lekarz weterynarii potrafi tak ciekawie opowiadać o własnym życiu i roli zwierząt w życiu człowieka. A jak dobrze się to czyta!

10. [b]Sławomir Cenckiewicz „Sprawa Lecha Wałęsy”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Jeszcze nie czytałem. Ale zmartwychwstanie kapitana Graczyka z pewnością zwiększy zainteresowanie tą książką.

[srodtytul]Literatura polska [/srodtytul]

1. [b]Małgorzata Musierowicz „Sprężyna”[/b] (Akapit Press)

Pozostało 99% artykułu
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Literatura
XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Literatura
Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski