6. [b]Stephen King „Ręka mistrza”[/b]. Tłum. Michał Juszkiewicz (Prószyński i S-ka)
Malowanie bohatera, po niezwykle ciężkim wypadku, które miało być terapią, przywołuje duchy z przeszłości. One kierują ręką malarza, tworząc na płótnie niesamowity klimat. Świetna książka.
7. [b]Paulo Coelho „Brida”[/b]. Tłum. Grażyna Misiorowska (Drzewo Babel)
Brazylijski pisarz konsekwentnie proponuje czytelnikom poszukiwanie tajemnicy egzystencji. Podobno pozwalają się do niej przybliżyć medytacje. Może, ale ta powieść przedstawia problem wyjątkowo infantylnie. A działa to odstraszająco na potencjalnych uczniów.
8. [b]Trudi Canavan „Wielki mistrz”.[/b] Księga III trylogii „Czarnego maga”. Tłum. Agnieszka Fulińska (Galeria Książki)
Adeptka czarnej magii dojrzewa i zaczynają to doceniać nawet jej wrogowie. Źle im to wróży. Będzie jeszcze kolejna część?!
9. [b]Alex Kava „Zabójczy wirus”.[/b] Tłum. Katarzyna Ciążyńska (Wydawnictwo Harlequin/Mira)
Znana z poprzednich książek tej autorki agentka FBI Maggie O’Dell zwalcza kolejnego seryjnego zabójcę. Ma wiele czasu do namysłu, gdyż została osadzona w izolatce. Pomijając uszczypliwości, to są zupełnie niezłe kryminały.
10. [b]Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”.[/b] Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)
Powrót na listę po wielkim sukcesie „Gry anioła”.
[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]
1. [b]David Servan-Schreiber „Antyrak”[/b] (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)
Uznając tę książkę za klasyczny poradnik medyczny, nie uwzględniłem jej na poprzedniej liście. Był to jednak błąd, gdyż na zagranicznych listach pojawia się ona w zestawieniach non fiction. W tym miesiącu naprawiam swój błąd. Jest to łatwe, gdyż tom zawierający wielką ilość informacji o sposobach zwalczania nowotworów ciągle świetnie się sprzedaje.
2. [b]Rhonda Byrne „Sekret” [/b](Nowa Proza)
Metafizyczny poradnik? Tajemniczy klucz do szkatułki z sensem życia? Czytelnicy coś w tym tomie odkryli, ale nie chcą się bez tortur do tego przyznać.
3. [b]Jeremy Clarkson „Nie zatrzymasz mnie”[/b] (Insignis)
Kolejny zbiór felietonów znanego brytyjskiego dziennikarza motoryzacyjnego. Łatwo zauważyć, że początkowa czytelnicza euforia znacznie się zmniejszyła, a przecież poziom felietonów się nie zmienił.
4. [b]Randy Pausch, Jeffrey Zaslow „Ostatni wykład”[/b] (Nowa Proza)
Tradycyjny pożegnalny wykład wykładowcy akademickiego stał się okazją do refleksji o mijającym życiu. Opowieść o nieuchronności śmierci (rak trzustki) i konieczności spełniania młodzieńczych marzeń) stała się sławna dzięki Internetowi. Teraz wydana w postaci książki podbija świat.
5. [b]Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
I kolejna zagadka. Co jest w tej książce, że cieszy się od kilkunastu miesięcy takim powodzeniem.
6. [b]Lech Wałęsa „Droga do prawdy. Autobiografia”[/b] (Świat Książki)
Po tej opowieści o życiu wielkiego bojownika spokojnie czekam na kolejną wersję autobiografii. Nie kłóci się ona zresztą z socjologicznymi koncepcjami podkreślającymi twórczy charakter tego typu narracji.
7. [b]Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Grzegorz Cejrowski to ma klawe życie. Zwiedza świat (boso, ale bez ostróg), pisze o tym książki, co daje mu pieniądze na kolejne zwiedzanie i tak można połączyć przyjemność z obowiązkiem.
8. [b]Waldemar Łysiak „Mitologia świata bez klamek”[/b] (Nobilis)
Zbiór felietonów, esejów i rozmyślań. Z pewnością kupię i przeczytam. Może znowu coś o mnie mistrz złośliwie napisał...
9. [b]Dorota Sumińska „Autobiografia na czterech łapach” [/b](Wydawnictwo Literackie)
Z pasją napisana, niezwykle ciekawa autobiografia znanej miłośniczki zwierząt. Niezbyt często lekarz weterynarii potrafi tak ciekawie opowiadać o własnym życiu i roli zwierząt w życiu człowieka. A jak dobrze się to czyta!
10. [b]Sławomir Cenckiewicz „Sprawa Lecha Wałęsy”[/b] (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Jeszcze nie czytałem. Ale zmartwychwstanie kapitana Graczyka z pewnością zwiększy zainteresowanie tą książką.