Pisarska wszechstronność Belga okazała się atutem powieści o kompozytorze „Latającego Wagnera". Jacques de Decker wie, jak zaciekawić czytelnika. Jego książkę czyta się jak zajmującą powieść, bo wprowadza ona w niuanse twórczych zmagań i kontrowersyjnych dróg wybieranych przez Ryszarda Wagnera. A że w jego życiu nie brakowało sensacyjnych zdarzeń – ucieczek, policyjnych pościgów, namiętnych miłości i podstępnych zdrad – Belg miał świetne tworzywo do napisania barwnej biografii.
„Wagner" to kolejna pozycja w serii Biblioteki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Poszczególne tytuły wiążą się z premierami. Pierwsza była powieść „Pasażerka" Zofii Posmysz wydana z okazji inscenizacji opery skomponowanej przez Mieczysława Weinberga na podstawie historii z Auschwitz. Wystawieniu „Jakoba Lenza" Wolfganga Rihma towarzyszyła publikacja opowiadania Georga Büchnera, które stało się kanwą libretta. A baletowy wieczór ze „Świętem wiosny" uzupełnił „Dziennik" wielkiego tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego.
Jest też wersja dziecięca, czyli „Biiblioteczka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej". Dla najmłodszych czytelników jesienią ub. roku wydano baśń E.T.A. Hoffmanna „Dziadek do Orzechów i Król Myszy"..