Henry James
Opowiadania nowojorskie
Aktualizacja: 19.08.2012 16:00 Publikacja: 19.08.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Henry James
Opowiadania nowojorskie
W.A.B.
Cóż, zmarł dawno – prawie sto lat temu – a w dodatku w Polsce jego popularność zawsze była mocno ograniczona. Gdyby jednak tych samych przechodniów zapytać o takie filmy nakręcone według jego powieści jak: „W kleszczach lęku" (z Colinem Firthem), „Portret damy" (z Nicole Kidman, Johnem Malkovichem i Chistianem Bale'em), „Inni" (ponownie Nicole Kidman) czy „Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, pewnie nikt nie miałby większych problemów z potwierdzeniem ich znajomości. I w ten sposób Henry James wdarł się do świadomości Polaków tylnymi drzwiami. Dobrze, że chociaż tak – tym bardziej że właściwie każdy z tych filmów był udany. Ale jednocześnie obraz nigdy nie oddał całego uroku jego książek.
A jaki to urok? Otóż, zgorzkniałego malkontenta, na tyle jednak inteligentnego i zdolnego, żeby swoje narzekackie skłonności zamienić na wnikliwe i cokolwiek ironiczne portrety psychologiczne ludzi w czasach fin de siecle'u. Nie interesowała go polityka, ignorował kwestie społeczne – w centrum jego optyki znajdował się wyłącznie człowiek, jednostka unurzana w swoich czasach.
A czasów tych pisarz szczerze nienawidził, podobnie jak swoich dwóch ojczyzn – Wielkiej Brytanii i USA. Pierwszej za pogrążenie w obyczajowej degrengoladzie, drugiej za głupawy optymizm i intelektualne prostactwo. Nienawidził też kobiet, które koniec XIX w. wyłuskał ze sztywnego gorsetu społecznych norm, ale i mężczyzn, którzy z braku owego gorsetu skwapliwie skorzystali. Był James literatem na wskroś XIX-wiecznym, który po prostu doskonale zrozumiał, jak będzie wyglądało następne stulecie. I zupełnie mu się ono nie spodobało.
Powieści Jamesa były oczywiście wydawane w Polsce, ale nieregularnie, dawno i nie wszystkie. Od pewnego czasu sytuację tę stara się naprawić wydawnictwo Prószyński i S-ka, którego nakładem ukazali się już „Ambasadorowie", „Skrzydła gołębicy", „Portret damy", „W kleszczach lęku" i „Złota czara", teraz zaś trafiła do księgarni nigdy wcześniej u nas niepublikowana powieść „O czym wiedziała Maisie". Równocześnie, tym razem dzięki W. A. B., ukazują się jego „Opowiadania nowojorskie".
Henry James
O czym wiedziała Maisie
Prószyński i S-ka
Pierwsza z tych książek to klasyczny James – pokazuje, jak w oczach małej dziewczynki wygląda kryzys ówczesnej obyczajowości. To dość freudowska w treści powieść, ale po pierwsze – kiedy ją pisał, psychoanaliza dopiero raczkowała, a po drugie – James jest zbyt brutalnym autorem, by litować się nad losem dziecka. Spojrzenie małej Maisie jest figurą stylistyczną, która pozwala mu podkreślić żałość dorosłych, niepotrafiących poradzić sobie z własnym, rozdętym jak toksyczny balon, indywidualizmem.
Brutalność Jamesa dotyczy jednak nie tylko ludzi. W „Opowiadaniach nowojorskich" największe cięgi dostają się jego rodzinnemu miastu – niezależnie od tego, czy opowiada o traumach żołnierzy walczących w wojnie secesyjnej, klaustrofobicznych relacjach między ojcem i córką („Plac Waszyngtona"), czy nieopatrznie ujawnionych mrocznych sekretach pewnej kobiety („Historia pewnego arcydzieła"). Bohaterem tych dziewięciu opowiadań jest Nowy Jork – miasto, w którym skupiło się wszystko, czego pisarz prywatnie nie znosił, a co jednocześnie najbardziej podniecało go jako twórcę – zmiana.
Wewnętrzne rozdrażnienie autora w połączeniu z jego psychologiczną wnikliwością i genialną umiejętnością docierania do sedna problemu zamienia te drobne teksty w chłostę błyskotliwej ironii wymierzoną aurze fin de siecle'u.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Henry James
Opowiadania nowojorskie
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas