„Wszystko jest lekko dziwne",
Jerzy Radziwiłowicz, Łukasz Maciejewski,
Aktualizacja: 28.10.2012 18:00 Publikacja: 28.10.2012 18:00
Foto: Przekrój
„Wszystko jest lekko dziwne",
Jerzy Radziwiłowicz, Łukasz Maciejewski,
Wielka Litera 2012, 41 zł
Nareszcie znalazł się żurnalista, który skłonił stroniącego od mediów wybitnego aktora do szczerej, pogłębionej rozmowy na istotne tematy, przetykanej anegdotami. Nareszcie Jerzy Radziwiłowicz, z racji wieloletniego angażu w Starym Teatrze uchodzący za arcykrakusa, dał się namówić na wspomnienia z dzieciństwa, lat szkolnych i studenckich, spędzonych na peryferyjnym warszawskim Grochowie. Nareszcie bohater fi lmów Wajdy, Kieślowskiego, Godarda, Zanussiego, Pasikowskiego, Rivette'a opowiedział o pracy z wybitnymi reżyserami i aktorami (polecam wspomnienie o zakrapianej krótkimi wyrazami awanturze z Michelem Piccolim). Nareszcie odtwórca pomnikowych ról w adaptacjach Dostojewskiego, „Człowieku z żelaza" i „Człowieku z marmuru" pokazał inne oblicze – nałogowego czytelnika, komentatora politycznego i smakosza wydarzeń kulturalnych oraz zdystansowanego autoironisty.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
„Wszystko jest lekko dziwne",
Jerzy Radziwiłowicz, Łukasz Maciejewski,
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas