Reklama
Rozwiń

Sensacyjne premiery Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

100 lat temu urodził się Gustaw Herling-Grudziński, autor „Innego świata” o sowieckich łagrach, żołnierz Andersa, twórca „Dziennika pisanego nocą”, który publikował na łamach naszego „Plusa-Minusa”.

Aktualizacja: 20.05.2019 12:49 Publikacja: 20.05.2019 12:43

Sensacyjne premiery Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Gustaw Herling-Grudziński, więzień łagrów, uczestnik bitwy o Monte Casino, współzałożyciel Instytutu Paryskiego i miesięcznika „Kultura”, był jedną z najwybitniejszych postaci życia intelektualnego XX w., surowo rozliczającego Polskę, Polaków i siebie.

W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jaki uchwalił Sejm RP, prawdziwą sensacją będzie trzytomowa korespondencja Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem z lat 1944–1996. 

Pierwszy z zaplanowanych trzech tomów ukaże się w czerwcu, drugi jesienią nakładem Wydawnictwa Literackiego, wydającego pisarza w kraju od 1997 r.

Jak się dowiedzieliśmy, w ostatnim tomie korespondencji znajdziemy analizy i prognozy pisarza dotyczące również polityków decydujących dziś o polskiej polityce. 

Niespodzianką będzie też planowany na jesień tom listów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Sławomira Mrożka z lat 1959-1998. 

Już ukazało się wznowienie „Innego Świata”, także w formie audio-booka. 

Od 29 maja możemy się spodziewać w księgarniach pod szyldem „Dzieł zebranych” drugiego tomu „Dziennika pisanego nocą”, a jesienią tomu „Rozmów („Rozmowy w Dragonei” i Rozmowy w Neapolu”).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”