Man Booker Prize dla Eleanor Catton

Wczoraj autorka ponad 800-stronicowej powieści „The Luminaries" odebrała w Londynie najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką - pisze Monika Kuc.

Aktualizacja: 16.10.2013 13:19 Publikacja: 16.10.2013 12:38

Eleanor Catton

Eleanor Catton

Foto: AFP

Catton jest najmłodszą laureatką w 45-letniej historii nagrody. Poprzednim najmłodszym zwycięzcą był w 1991 roku 32-letni Ben Okri. Wraz z nagrodą Catton otrzymała 50 tys. funtów.

Na konferencji prasowej Eleanor Catton żartowała: "Będę musiała kupić sobie nową torebkę, bo moja stara nie jest w stanie pomieścić tej książki" – pisze Reuters.

A Robert Macfarlane, przewodniczący jury, mówił: „The Luminaries" jest wspaniałą powieścią; niesamowitą w  swej strukturze, wciągającą w narrację, magiczną w przywołaniu świata, żądnego złota."

„The Guardian" nazywa powieść Catton „innowacyjnym thrillerem wiktoriańskim", gdyż toczy się w 1860 roku w Nowej Zelandii, w czasach gorączki złota. Są w niej wątki sensacyjne i kryminalne, a jednocześnie autorka nie rezygnuje z literackich ambicji i organizuje epicką opowieść według astrologicznych zasad, dzieląc ją na 12 części o zmniejszającej się długości, co naśladuje zmiany tarczy Księżyca w cyklu lunarnym.

Zaskakująco dojrzała książka młodej autorki jest już jej drugą powieścią. Debiutowała książką  "The Rehearsal" w 2009  roku.

Man Booker Prize to najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii przyznawana od 1969 roku za najlepszą powieść roku wydaną w języku angielskim. Jej laureatem może zostać obywatel brytyjskiej Wspólnoty Narodów lub Irlandii. Wśród nagrodzonych są m.in. V.S. Naipaul, Nadine Godimer, Iris Murdoch, William Golding, Graham Swift, Kiran Desai,  Margaret Atwood, J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Alan Hollinghurst, Howard Jacobson, Julian Barnes, Hilary Mantel.

Od przyszłego roku ma nastąpić rewolucyjna zmiana w regulaminie przyznawania nagrody. Będą o nią mogły ubiegać nie tylko powieści opublikowane po angielsku w krajach Wspólnoty Brytyjskiej i Irlandii, ale i w innych krajach świata, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Literatura
Kto wygra drugą turę wyborów: „Kandydat” Jakuba Żulczyka
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego