Nie są to ani oczywiste (wprowadzenie, bohater, punkt kulminacyjny, morał), ani wesołe bajki. Propozycje, o których mowa, to
,
i "Cztery zwykłe miski".
Aktualizacja: 23.12.2013 21:00 Publikacja: 23.12.2013 20:08
"Cyrkowcy"
Foto: materiały prasowe
Nie są to ani oczywiste (wprowadzenie, bohater, punkt kulminacyjny, morał), ani wesołe bajki. Propozycje, o których mowa, to
,
i "Cztery zwykłe miski".
Pierwszą stworzyły Francuzki – Marie Desplechin i ilustratorka Emmanuelle Houdart. Ich książka ma duży format, większy od A3, autorki opatrzyły ją w wielkie, surrealistyczne ilustracje. Na jedenaście obrazów składa się jedenaście portretów bajecznych postaci. To rożne „baby dziwo", mężczyźni pozornie nieudaczni, osobniki wynaturzone z powodu zbyt małego lub zbyt wysokiego wzrostu oraz innych fizycznych lub psychicznych dysproporcji. Kiedyś takie osoby znajdowały zatrudnienie tylko w cyrku. W tej książce oglądamy więc m.in. Kolosa, Człowieka-Pnia, Przepowiadaczkę Przyszłości, Liliputka, Kobietę z Brodą. Ach, jacy oni piękni. Jacy fantastyczni, inni. Jakie mają nietypowe umiejętności! Ten wędrowny cyrk, ta bardzo ludzka w gruncie rzeczy rodzina, wzbudza nie tylko zaciekawienie i zachwyt, ale i zazdrość graniczącą z zawiścią. Mimo pozornych ułomności charakteryzuje wszystkich jej członków odwaga, fantazja, mądrość, i miłość oczywiście.
Książkę nagrodzono Bologna Ragazzi Award 2012 – jedną z najważniejszych nagród ilustratorskich w Europie. Polecam nie tylko na Święta.
Druga z tej serii – „Wynalazca", autorstwa Jeana-Francois Martina, mniej surrealistycznie, choć równie symbolicznie pokazuje świat. Jeden wynalazek na tydzień, pięćdziesiąt dwa wynalazki na rok to składa się na spokojne życie bohatera opowieści, pana Felixa, genialnego wynalazcy. Pewien poniedziałek przynosi drastyczną zmianę: wynalazcę odwiedza milioner z prośbą o skonstruowanie maszyny, która milionerów czyni miliarderami. Spokój i pewności siebie u pana Felixa zostają na jakiś czas dotkliwie zburzone.
Przytoczona niemal jak w dzienniku pokładowym, w formie faktów, historia opowiedziana jest żartobliwie (co od pierwszego kontaktu z książką docenią dzieci) i ironicznie (co bez wątpienia docenią dorośli). Pan Felix ma czerwony nos, duże okulary i trochę niezgrabną sylwetkę, która porusza się jak marionetka. Jego codzienność jest usystematyzowana, a świat zmechanizowany i geometryczny. Jest przy tym Pan Felix nieco oderwany od rzeczywistości, ale jednocześnie wolny i szczęśliwy. W tym różni się od milionera – człowieka, który spędza życie na wydawaniu poleceń. Przy takim połączeniu – dwóch charakterystycznych postaci, autorskich ilustracji (z ich przygaszoną kolorystyką i stylistyką retro) i minimalistycznego tekstu – okazuje się, że Wynalazca ma w sobie to, co miały np. komedie Chaplina czy Bustera Katona. Jest smutną, wesołą, naiwną i inteligentną opowiastką jednocześnie.
Trzeci wreszcie z proponowanych tu tytułów , picturebook Iwony Chmielewskiej, to dopiero wynalazek. Proces twórczy przedstawiony jest tu w całej swej okazałości. I to tak, jakby odsłonić chirurgicznie serce i pokazać jak pracuje.
Materiałem wyjściowym dla autorki są cztery półkola wycięte z szarego papieru. Mają kształt półksiężycy, hełmów, skrzydełek biedronki, otwartych parasolek, okularów, misek. Każde ze skojarzeń to temat na osobną historię. I skojarzeń tych może być nieskończenie wiele. I umieszczać można je w nieskończenie wielu kontekstach. I ze spotkań przedmiotów z kontekstami może wyniknąć nieskończenie wiele refleksji i wniosków. Jak ten, że jedni mają za dużo, a inni za mało. „Bo książkę można wymyślić o wszystkim. I przyda się w niej wszystko. Nawet cztery zwykłe miski z papieru".
Chmielewska cały tomik stworzyła ze starych, niepotrzebnych dokumentów i papierów oraz z podartych, wycofanych z bibliotek książek. Polecam jako niezwykły i estetyczny przykład bibliofilskiego recyklingu.
Monika Janusz – Lorkowska
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Nie są to ani oczywiste (wprowadzenie, bohater, punkt kulminacyjny, morał), ani wesołe bajki. Propozycje, o których mowa, to
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
W 2019 roku oficjalnie zmieniłam swoje imię. W dowodzie i paszporcie. Wszędzie. To jest nowa jakość życia i większe wydarzenie niż zmiana nazwiska po ślubie – mówi Kala Nguyen, która od 32 lat mieszka w Polsce. Pracuje jako stewardesa.
W co inwestują pieniądze najzamożniejsi klienci? Eksperci z międzynarodowej grupy The Independents zrzeszającej analityków z wielu krajów, przeanalizowali trendy dotyczące preferencji konsumentów dóbr luksusowych.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy na świecie stadion wykonany w technologii drewnianej. Za projekt obiektu odpowiada słynna brytyjska pracownia Zaha Hadid Architects.
Dom mody Chanel ma nowego dyrektora artystycznego. Został nim 40-letni projektant, który do niedawna pracował dla innej znanej marki świata mody.
Umeå w Szwecji uchodzi za najbardziej przyjazne kobietom miasto świata. Jakie czynniki za tym przemawiają?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas