Joan, bohater książki, w najtrudniejszych sytuacjach nie zapomina o ostatnich słowach swego ojca: „Obiecaj mi, że będziesz wolnym człowiekiem". Jego ojciec, kataloński rybak, zginął, gdy saraceńscy piraci najechali na rybacką osadę nad Morzem Śródziemnym. Syn odkryje wkrótce jeszcze gorszą prawdę, że prawdziwymi zabójcami byli marynarze z floty królewskiej.

W XV-wiecznej Hiszpanii trudno młodemu człowiekowi znaleźć bezpieczne miejsce.

Jak pisze autor w komentarzu „Wszystko, co odnosi się w powieści do inkwizycji, jest zgodne z zachowanymi kronikami epoki. W roku 1480 mianowano pierwszych inkwizytorów w Medina del Camp, a inauguracyjny akt wiary odbył się w Sewilli w lutym 1481. Skazano wówczas na stos sześć osób. Król Ferdynand ustanowił kastalijską inkwizycję w podległych mu królestwach (na dworach Tarazony) w 1484 roku. Jednakże opór w Aragonii i Barcelonie, które miały już wcześniej o wiele łaskawszą inkwizycję, był zauważalny. Mieszkańcy Teruel się zbuntowali, ale zostali pokonani, a w Saragossie  w 1485 roku zamordowano inkwizytora Pedra de Arbues. Jego śmierć wywołała jednak odwrotny do zamierzonego skutek. Nasiliło się rozrastanie świętego Oficjum i wzmogły się prześladowania konwertytów."

Burzliwe czasy zmuszają bohatera do tułaczki po całej Południowej Europie, między Barceloną, a Neapolem; na Sardynię, Sycylię, do Rzymu i Genui.

Joan wielokrotnie mógł zginąć  - jeśli nie z rąk inkwizycji, to jako skazaniec przykuty do galer. A jednak z wszystkich opresji wychodzi cało, a nawet udaje mu się znaleźć spokojniejszą przystań wśród mądrych ksiąg.

Jorge Molist jest współczesnym hiszpańskim autorem popularnych powieści historyczno-przygodowych, niejednokrotnie odwołującymi się też do współczesności. Pochodzi z Barcelony; w rodzinnym mieście ukończył studia inżynieryjne . Przez kilkanaście lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i różnych miastach Europy, pogłębiając znajomość kultury tych miejsc, co wykorzystał potem w swoich książkach.

Od 2008 roku całkowicie poświęcił się twórczości literackiej. Ma w dorobku siedem książek przełożonych na 21 języków, m.in. „Pierścień. Spadek po ostatnim templariuszu", „Przepowiednia", „Zamaskowana królowa", „Obiecaj mi, że będziesz wolny" i „Tiempo de cenizas".

Jego książki zaliczane są do thrillerów historycznych. Za „Zamaskowaną królową"  Molist  dostał prestiżową Nagrodę im. Alfonsa X Mądrego (2007). Wielki sukces odniósł także „Pierścień. Spadek po ostatnim templariuszu". Powieść, odwołująca się do legendy zakonu templariuszy,  doczekała się w Hiszpanii 18 wydań. Obie książki  oraz „Zdrada. Katarzy kontra Strażnicy Świątyn" dobrze znane są także polskim czytelnikom.

„Obiecaj mi, że będziesz wolny" to weekendowa literatura, której wartka akcja trzyma w napięciu. No i miłość jest w niej po hiszpańsku gorąca i zwycięża wszelkie przeszkody... Ale przy tym książka łączy przygodę z autentyczną znajomością epoki i refleksją, pomagającą czytelnikom w nawigacji przez życie.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Monika Kuc

Jorge Molist „Obiecaj mi, że będziesz wolny", Albatros, 2014