Choroba Kawasakiego czy nowe powikłanie po SARS-CoV2?

Około setka dzieci w sześciu krajach europejskich i – jak na razie 25 małych pacjentów w Nowym Jorku - zostało w ostatnim czasie hospitalizowanych z powodu objawów przypominających chorobę Kawasakiego. Kilkoro dzieci zmarło. Lekarze określają to schorzenie, zgodnie z raportem zamieszczonym w piśmie Lancet, jako „wieloukładowy dziecięcy zespół zapalny, związany z SARS-CoV-2”.

Aktualizacja: 24.05.2020 23:42 Publikacja: 24.05.2020 00:01

Choroba Kawasakiego czy nowe powikłanie po SARS-CoV2?

Foto: AFP

I choć nie ma jeszcze oficjalnej, kategorycznej oceny, czy obie choroby są ze sobą ściśle związane, większość objawów i przebieg choroby wskazują, że choroba Kawasakiego może być swego rodzaju odpowiedzią organizmu dziecka zaatakowanego przez groźny wirus, który stał się przyczyną światowej pandemii.

Już pod koniec kwietnia Brytyjskie Towarzystwo Intensywnej Terapii Dziecięcej (Paediatric Intensive Care Society - PICS) alarmowało, że wzrasta liczba dzieci z SARS-CoV-2, u których odnotowano „stan zapalny obejmujący wiele układów", oraz „objawy zespołu szoku toksycznego i nietypowej choroby Kawasakiego". Podobne informacje od początku maja przekazywali lekarze z Włoch i Hiszpanii. Z kolei AFP informowała, że w Paryżu odnotowano ok. 20 przypadków. A 14 maja francuska agencja zdrowia publicznego SPF poinformowała o śmierci 9-letniego dziecka, mającego objawy choroby zbliżonej do choroby Kawasakiego. Jak informuje Puls Medycyny, powołując się na AFP, u dziecka, które zmarło z powodu „zaburzenia neurologicznego związanego z zatrzymaniem krążenia", badania serologiczne „wykazały, że miało ono kontakt" z koronawirusem, ale objawy COVID-19 nie rozwinęły się – o czym poinformował prof. Fabrice Michel, dyrektor oddziału intensywnej terapii pediatrycznej Centrum Szpitalno-Uniwersyteckiego La Timone w Marsylii.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie