Aktualizacja: 10.01.2021 07:44 Publikacja: 10.01.2021 07:15
Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz
Narodowy Fundusz Zdrowia posiada listę osób, które zaszczepiono w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Według nieoficjalnych informacji na liście znajduje się kilkadziesiąt nazwisk, w tym aktorzy, biznesmeni i przedsiębiorcy z Warszawy oraz jej okolic. W piątek potwierdzono, że szczepionkę otrzymali m.in. Zbigniew Grycan i Irena Eris.
W sondażu, przeprowadzonym dla Onetu, IBRiS zapytał o to, kto ponosi odpowiedzialność za sytuację związaną ze szczepieniem poza kolejnością. Respondenci w głównej mierze obarczają winą Warszawski Uniwersytet Medyczny. 44,6 proc. sądzi, że to działania WUM spowodowały zamieszanie związane ze szczepieniem poza kolejnością.
11 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Aktu o lekach krytycznych, który ma umożliwić przywrócenie produkcji kluczowych leków na Stary Kontynent. - Europa nie może sobie pozwolić, żeby w dalszym ciągu zależeć w takim stopniu chociażby od dostaw z Chin - powiedział poseł Adam Jarubas, przewodniczący Komisji zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim.
Podczas wtorkowej sesji plenarnej PE unijny komisarz ds. zdrowia przedstawił założenia Aktu o Lekach Krytycznych. W wystąpieniu Węgra nie padła jednak deklaracja utworzenia dedykowanego funduszu na wsparcie produkcji leków w UE. Na takie rozwiązanie liczyła m.in. Polska.
Ceny niektórych leków w Polsce są nawet kilkudziesięciokrotnie niższe niż w innych krajach. - Przestępstwa farmaceutyczne nadal są bardzo opłacalne – powiedział w podcaście „Rzecz o zdrowiu” Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Bruksela pracuje nad przepisami, które mają zapewnić produkcję leków kluczowych dla systemu ochrony zdrowia w UE. Firmy farmaceutyczne czekają na dedykowany fundusz wsparcia finansowego.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii podzielił się wynikami badania dotyczącego skutków spożycia napojów typu slushy. Okazuje się, że mogą one powodować poważne dolegliwości zdrowotne u dzieci poniżej 8. roku życia.
Amerykańskie służby celne odnotowały gwałtowny wzrost prób przemytu jaj z Meksyku. W Stanach Zjednoczonych ceny jaj wciąż rosną, a mimo to zaczyna ich brakować w sklepach. Jest tak źle, że amerykański rząd prosi Danię o sprzedaż jaj.
Masło, mimo że cenione za swój wyjątkowy smak, zawiera sporo tłuszczów nasyconych, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Według najnowszego badania zastąpienie go innymi produktami może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu.
Nowy program profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia może objąć ocenę stanu zdrowia pacjenta nie tylko pod kątem chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, ale też w obszarze zdrowia psychicznego i realizacji zalecanych szczepień.
Od 1 maja 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie, który obejmie całą populację od 20. roku życia. - Zestaw badań diagnostycznych będzie szerszy niż w dotychczasowym programie Profilaktyka 40+ - zapowiedziała na łamach „Rz” minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas