Nagroda Birgit Nilsson to największe laury dla muzyki klasycznej na świecie. Z nagrodą wiąże się otrzymanie czeku na milion dolarów, prawie tyle, ile otrzymują laureaci nagrody Nobla.

Supersopranistce nagrodę wręczył król Karol Gustaw XVI na ceremonii w operze, którą uświetniła też królowa Sylwia, premier (choć po wyborach zdymisjonowany) oraz Rutbert Reisch, przewodniczący  Birgit Nilsson Foundation, administrującej  wyróżnieniem. Reisch był również wieloletnim przyjacielem Birgit  Nilsson, znał ją już od lat 60.

Birgit Nilsson to fundatorka międzynarodowej nagrody i jedna z najwybitniejszych dramatycznych  sopranów XX w., która zasłynęła przede wszystkim z ról w operach Wagnera, Straussa i Pucciniego.

Na ceremonii w sztokholmskiej operze wystąpiła nowa szwedzka gwiazda na operowym firmamencie  Christina Nilsson (choć nie będąca krewną Birgit), która właśnie otrzymała stypendium Birgit Nilsson i ubiegłoroczna zwyciężczyni międzynarodowego konkursu Renaty Tebaldi. Publiczność m.in „Latającym Holdendrem” i „Śpiewakami Norymberskimi”  Wagnera zabawiał też baryton światowej sławy z Walii, sir Bryn Terfel. Laureatkę Ninie Stemme pochwalił za to, że zdobyła nagrodę dzięki całkowitemu poświęceniu się pracy w operze. - Nie była obecna na tak wielu ślubach, pogrzebach i meczach tenisowych -  podsumował żartobliwie.

Z kolei Placido Domingo, zdobywca nagrody Birgit Nilson z 2009 r. połączony z publicznością przez wideołącze powiedział, że Stemme jest prawdziwą córka Szwecji.

Sama Nina Stemme przyznała, że rok 2008 jest dla niej szczególny, bo przypada w nim 100 rocznica urodzin Birgit Nilsson - artystki, która tak wiele dla niej znaczy.

Od swojego debiutu w 1989 r. Stemme występowała często gościnnie na scenach największych oper świata; w Metropolitan w Nowym Jorku, a La Scali w Mediolanie, w Operze Bastille w Paryżu oraz w Wiedniu. Zasłynęła głównie z interpretacji dzieł wagnerowskich. W 2010 r. Otrzymała nagrodę  Laurence Olivier ’ a  za rolę Izoldy w inscenizacji „Tristana i Izoldy” w reżyserii  Christopha Loya. Choć uważana jest za jedną z najwybitniejszych sopranów świata, to na wieść o nagrodzie, wręczanej w Sztokholmie powiedziała, że ledwie może zrozumieć, że ją otrzymała.

Świat dowiedział się o nagrodzie Birgit Nilsson dopiero trzy lata po śmierci szwedzkiej artystki. Dopiero w 2008 r. zostało bowiem ujawnione, że śpiewaczka ustanowiła wyróżnienie, przyznawane przez  międzynarodowe 5-osobowe jury, nagrodę Birgit Nilsson. Jej beneficjentami mają być śpiewacy operowi, koncertowi i występujący w oratoriach oraz dyrygenci oper i orkiestr.  Laury zostają przyznawane co drugi lub trzeci rok.

Do tej pory oprócz  hiszpańskiego tenora, Placido Domingo, laurami wyróżniono włoskiego dyrygenta Riccardo Muti oraz Wiedeńskich Filharmoników.