[b]W publikacjach o bajkoterapii wyróżnia pani pięć typów rodzin‚ w których rodzą się różne rodzaje lęków u dzieci. Rodziny: władzy‚ sukcesu‚ obojętna‚ chaotyczna i nadtroskliwa. Który z typów występuje w polskich realiach najczęściej?
Maria Molicka:[/b] Typ rodziny nadtroskliwej i obojętnej. Wynika to z uwarunkowań kulturowych. W krajach anglosaskich występowaniu lęków u dzieci najczęściej sprzyja rodzina władzy i sukcesu. Dzieci wychowywane w bezwzględnym posłuszeństwie mają w sobie dużo agresji‚ którą kierują na innych, lub przeciwnie – są bierne‚ zahamowane‚ mają poczucie mniejszej wartości. W rodzinach sukcesu oczekuje się zbyt wiele od dzieci i dlatego żyją one w lęku‚ że nie sprostają wymaganiom. Dzieci rodziców nadtroskliwych obawiają się wszystkiego‚ z czym mają się samodzielnie zmierzyć. W dorosłym życiu rzadko się usamodzielniają. Największe niebezpieczeństwo powstawania lęków kryje się jednak w rodzinach obojętnych‚ coraz częściej dziś występujących. Tych‚ o których mówi się‚ że wychowują w sposób bezstresowy. Rodzice nie mają żadnych specjalnych oczekiwań wobec dzieci‚ zajęci są własnymi sprawami‚ w niczym ich nie ograniczają‚ spełniają wszelkie zachcianki. Obojętność rodziców wywołuje w dziecku poczucie‚ że jest niekochane‚ niewarte uwagi. W rezultacie nie buduje sił wewnętrznych do radzenia sobie w sytuacjach lękotwórczych.
[b]Na te wszystkie problemy mają pomóc baśnie i bajki?[/b]
Wyodrębniając typy rodzin, przedstawiłam ich uproszczone schematy‚ by zwrócić uwagę rodziców na ich rolę w rozwoju dziecka. Źródłem lęku u dzieci mogą być też dramatyczne wydarzenia, np. śmierć bliskiej osoby‚ choroba, rozstanie rodziców, także odrzucenie przez rówieśników w przedszkolu lub szkole czy przerażający film. Bajkoterapia jest pomocna w pokonywaniu dziecięcych obaw.
[b]W jaki sposób?[/b]