W ciągu poprzednich czterech lat miał festiwal swoje gwiazdy i swoje odkrycia. Niektórzy pianiści potwierdzili klasę, inni zaskoczyli nieoczekiwanymi umiejętnościami. Wielu powraca do Warszawy niejednokrotnie po to, by po pierwszym występie pokazać się z zupełnie innej strony.
W tym roku też będzie okazja do ponownych spotkań. Znów zagra starszy o rok, 14-letni obecnie Jan Lisiecki, którego ubiegłoroczny występ okazał się absolutną sensacją. Koncert f-moll Chopina zagrał z taką kulturą, naturalnością i wdziękiem, że publiczność zerwała się z miejsc w spontanicznym aplauzie. W tym roku będzie można go posłuchać w drugim z Chopinowskich koncertów.
Młodziutkiego Polaka, mieszkającego na stałe w Kanadzie, przywiózł rok temu brytyjski pianista i dyrygent Howard Shelley. Prowadził orkiestrę Sinfonię Varsovia tak, by Jan Lisiecki w pełni mógł ukazać ogromny talent. A sam Howard Shelley także dał dowód swego artyzmu, gdy porywająco zinterpretował wirtuozowski, a zapomniany koncert Henri Herza, niemieckiego kompozytora osiadłego w Paryżu, w którego twórczości dostrzec można wpływy Chopina.
Howard Shelley pojawi się w Warszawie ponownie jako dyrygent towarzyszący Janowi Lisieckiemu, ale przygotowuje niespodziankę. Zagra koncert fortepianowy, starszego o dwa lata od Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który nauki pobierał u tego samego co Fryderyk nauczyciela, Józefa Elsnera.
Firmową specjalnością festiwalu są interpretacje muzyki romantycznej na XIX-wiecznych fortepianach. Wymaga to od pianistów szczególnych umiejętności, a przede wszystkim wyczucia specyfiki starych instrumentów. Posiadł tę sztukę Alexander Mielnikov, który w 2008 r. zaprezentował się w wieczorze schubertowskim solo oraz ze skrzypaczką Isabellą Faust i flecistą Martinem Sandhoffem. W sierpniu wystąpi na koncercie inauguracyjnym, z Concerto Köln zagra I koncert Mendelssohna.