Jednocześnie z otwarciem konkursu minister kultury Bogdan Zdrojewski uruchomił stronę internetową mu poświęconą – [link=http://www.mkidn.gov.pl/esk2016]www.mkidn.gov.pl/esk2016[/link].
– Oceniając kandydujące miasta, będziemy brali pod uwagę m.in. to, ile wydają na inwestycje związane z kulturą i czy są skuteczne w pozyskiwaniu funduszy europejskich – powiedział szef resortu. – Ważne będzie, czy program spełnia warunek integracji europejskiej i promuje społeczeństwo obywatelskie. Liczy się to, by nie miał charakteru jednorazowego happeningu.
Do tej pory jedynym polskim miastem, które zyskało tytuł, jest Kraków (2000 r.). Ale od 2006 r. zasady konkursu się zmieniły. Tylko dwa ośrodki rocznie mogą liczyć na zwycięstwo – jedno z grupy krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej i jedno spośród nowych państw członkowskich. W 2016 r. wybór padł na Hiszpanię i Polskę.
Decydować będą niezależni eksperci, którzy tworzą 13-osobową komisję selekcyjną. Po dwóch członków delegują Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Parlament Europejski, jednego – Komitet Regionów. Sześciu członków powołuje minister kultury.
– Będą to osoby niezwiązane z instytucjami i podmiotami, które są zainteresowane zdobyciem tytułu kulturalnej stolicy przez jedno z naszych miast – powiedział minister Zdrojewski.