Ziemniaki po cabańsku na liście produktów tradycyjnych

Rada ds. Produktów Tradycyjnych w Krakowie przyjęła pochodzące z powiatu chrzanowskiego ziemniaki po cabańsku na listę produktów tradycyjnych Małopolski.

Aktualizacja: 19.11.2010 14:40 Publikacja: 19.11.2010 14:32

„Cabanami” (czabanami) nazywano w XIII wieku pasterzy, którzy przybyli na te tereny podczas najazdów tatarskich. Historia ziemniaka po cabańsku sięga natomiast XVIII wieku. Dla pasterzy była to potrawa, przyrządzana przy ognisku zwykle na zakończenie dnia pracy. Skład, sposób przygotowania i smak tego specjału przetrwał do dziś.

Ten przysmak wciąż jadany na ziemi chrzanowskiej to: warstwowo ułożone ziemniaki, cebula, marchew, kiełbasa i boczek, pietruszka oraz przyprawy przykryte liśćmi kapusty i kawałkiem darni.

Promocja tego produktu rozpoczęła się w 2006 r. podczas Targów Przedsiębiorczości i Pracy Małopolski Zachodniej. Potem ziemniak po cabańsku doczekały się własnego festiwalu – w ramach Dni Powiatu Chrzanowskiego.

Teraz nominacja małopolskiej Rady czeka na zatwierdzenie w Ministerstwie Rolnictwa.

O prawo do tytułu produktu tradycyjnego mogą starać się produkty rolne oraz środki spożywcze, których jakość lub wyjątkowe cechy wynikają z zastosowania tradycyjnych metod produkcji. Metody te muszą być wykorzystywane od co najmniej 25 lat.

Miano takiego produktu uzyskał już w Małopolsce m.in. oscypek, kiełbasa lisiecka czy karp zatorski.

[ramka][b]Ziemniaki po cabańsku[/b]

[b]Składniki:[/b] 6 kg ziemniaków, 1 kg cebuli, 0.5 kg marchewki, 2 buraczki, nać pietruszki, 60 dkg kiełbasy, 60 dkg boczku, pieprz, sól

[b]Sposób przygotowania:[/b] Na dno garnka kładziemy skórę słoniny. Następnie: ziemniaki pocięte w kilkucentymetrowe kostki, kilka plasterków buraków i marchewek, poszatkowaną nać pietruszki, plasterki kiełbasy i boczku, plasterki cebuli, sól i pieprz. Całą operację powtarzamy aż garnek się wypełni. Przykrywamy pokrywą i uszczelniamy ją folią aluminiową, mocno dociskamy i ewentualnie obciążamy. Wstawiamy na ogień. Czas pieczenia - na wyczucie. Po upieczeniu wyrzucamy wszystko do większego naczynia i dopiero wówczas mieszamy składniki. [i]źródło: tokfm.pl[/i] [/ramka]

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne