Reklama
Rozwiń

Co zobaczymy na ostwarcia stadionów Euro 2012

Rocznicom i otwarciom obiektów towarzyszą koncerty. Nie wszystkie były udane, nie wszystkie wykorzystano do promocji naszego kraju. Będzie lepiej

Publikacja: 23.11.2010 23:54

Sting w znakomitym stylu otworzył Stadion Miejski w Poznaniu. Mówi się o koszcie 12 mln zł

Sting w znakomitym stylu otworzył Stadion Miejski w Poznaniu. Mówi się o koszcie 12 mln zł

Foto: Fotorzepa, bartosz jankowski Bartosz Jankowski

W ostatnim czasie zmarnowano co najmniej dwie okazje, by poprzez masowe imprezy promować nasz kraj na za granicą.

Bez echa przeszedł show Kylie Minogue w 20. rocznicę czerwcowych wyborów. Blamażem skończyło się widowisko Roberta Wilsona w 30-lecie porozumień sierpniowych.

[srodtytul]Znać realia[/srodtytul]

We wrześniu koncert Stinga otworzył stadion w Poznaniu. Pomysł koncertu byłego lidera The Police mógł się wydawać banalny: cóż prostszego, niż wydać pieniądze na sprowadzenie gwiazdy. Jednak występ z towarzyszeniem londyńskiej orkiestry okazał się znakomity – uroczysty i przebojowy.

Otwarcie Centrum Kopernik w Warszawie przygotowali Peter Greenaway i Saskia Boddeke. Zaproponowali audiowizualną podróż do świata mitów i religii, filmową narrację o uczonych i tablicy Mendelejewa. Części narracji nie przetłumaczono na polski, co stanowiło problem dla najmłodszych odbiorców. Trudno mówić o satysfakcji.

O wiele ciekawszy przekaz przedstawił Greenaway w wywiadach o niezrozumiałych polskich kompleksach. Za ich przejaw trzeba uznać powierzanie zagranicznym artystom roli reżyserów najważniejszych wydarzeń, wtedy gdy nie mają czasu pracować u nas. Tylko, tak jak Wilson, wyręczają się asystentami lub – jak Greenaway – żoną.

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/568191.html "target=_blank"]Cały stadion śpiewa z nami[/link][/wyimek]

– Dzięki telewizyjnym transmisjom wiemy, jak mają wyglądać inauguracje prestiżowych obiektów, ale nie umiemy ich przygotować – mówi Krzysztof Jasiński, który reżyserował m.in. uroczystość otwarcia Uniwersjady ’92 w Zakopanem. – Jeśli mamy pieniądze, nie potrafimy ich wydać, często działa się w ostatniej chwili. Wielokrotnie ratowałem solidarnościowe imprezy, zapowiadano np. Jacka Nicholsona, a go nie było. Zresztą samo zaproszenie światowej gwiazdy też niczego nie załatwia, trzeba wiedzieć, czego oczekujemy, i umieć swoje wymagania egzekwować. Tymczasem w Polsce daje się wielkim zagranicznym artystom wolną rękę – a później jest rozczarowanie. Warto korzystać z własnych sił, ale liczyć je na zamiary. A poza tym: mieć pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

[srodtytul]Parada stadionów[/srodtytul]

Imprezy zaplanowane na 1 lipca, które rozpoczną polską prezydencję w Unii Europejskiej, przygotuje Narodowy Instytut Audiowizualny i stolica.

– Polscy i zagraniczni artyści spotkają się podczas całodniowego widowiska muzycznego – powiedziała „Rz” Athina Theodosjadu, rzecznik prasowy NInA. Na placu Defilad odbędzie się koncert najsłynniejszych utworów polskiej muzyki klasycznej, jazzowej i filmowej w aranżacjach zagranicznych gwiazd, a także muzyki europejskiej w wykonaniu krajowych artystów. Punktem specjalnym będzie prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna dedykowane polskiej prezydencji. Ma również wystąpić zagraniczna gwiazda pop.

W industrialnych przestrzeniach Elektrowni Powiśle zaplanowano nocny maraton z muzyką elektroniczną, jazzową, alternatywną. Scena etno stanie na Rynku Nowego Miasta, a dziecięca – na Mariensztacie. Instytucje kultury będą otwarte tak jak w Noc Muzeów. Dokładny program minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawi na początku 2011 r.

Spektakularną imprezą będzie otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie. Kwalifikacje do konkursu przeszło 20 firm.

– Kryteria, które jury bierze pod uwagę, poza wymogami ustawy o zamówieniach publicznych, obejmują również wysokie standardy artystyczne i organizacyjne – mówi Krzysztof Materna, przewodniczący sądu konkursowego. – Konkurs jest dla wszystkich, nie ma ograniczeń związanych z rodzajem paszportu. Myślę jednak, że otwierając Stadion Narodowy, warto skorzystać z polskich talentów, które bywają bardziej doceniane za granicą niż nad Wisłą. Zależy mi na tym, żeby inauguracja była wydarzeniem oryginalnym. Przeznaczonym dla widowni masowej, ale na poziomie. Wszyscy mamy w pamięci to, jak został wyeksponowany podczas ceremonii otwarcia Stadion Olimpijski w Chinach. Jest z kim się ścigać.

W sądzie konkursowym świat sztuki, poza Krzysztofem Materną, reprezentują Anda Rottenberg, Allan Starski, Jerzy Kapuściński oraz Monika Smoleń, wiceminister kultury. Budżet wynosi 10 mln zł i jest większy o milion od tego, jakim dysponował Robert Wilson w Gdańsku. Rozstrzygnięcie konkursu w połowie grudnia.

Otwarcie stadionu w Gdańsku w wakacje 2011 r. uświetni jeden z najważniejszych zespołów popowych na świecie. Trwają negocjacje. Inaugurację stadionu we Wrocławiu zaplanowano na wczesną jesień. Mamy się spodziewać wydarzeń z udziałem świata gwiazd.

– Na temat gal trwają dyskusje – mówi Jerzy Gruza. – Jedni sugerują, że dobry jest ktoś z Teksasu, inni – że trzeba szyć krajowym ściegiem. Osobiście uważam, że zamiast przesadnie się otwierać, trzeba się zamykać, bo i tak nie nadążymy za światem. Wszystko jest u nas zaognione, zakręcone, zakneblowane. Niech przynajmniej będzie swojsko! Skorzystajmy z Jurka Połomskiego, póki starcza mu sił. Niech zaśpiewa: „Cały stadion śpiewa z nami!”. Mówię ironicznie, ale i serio.

W ostatnim czasie zmarnowano co najmniej dwie okazje, by poprzez masowe imprezy promować nasz kraj na za granicą.

Bez echa przeszedł show Kylie Minogue w 20. rocznicę czerwcowych wyborów. Blamażem skończyło się widowisko Roberta Wilsona w 30-lecie porozumień sierpniowych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta