Okazją do zaprezentowania w muzeum szczególnej wystawy było wydanie przez Wydawnictwo Ad Rem z Lublina albumu „Kresy" znanego fotografika Henryka Poddębskiego. Przygotowane w oparciu o materiał do albumu wielkoformatowe fotografie były doskonałym materiałem do przygotowania wystawy skierowanej do szerokiego grona odbiorców.
Na wystawie przedstawione zostały reprodukcje zdjęć wykonanych przez Henryka Poddębskiego podczas jego licznych podróży na Kresy. Fotografie mają unikatowy charakter i w większości przypadków nie były wcześniej publikowane. Poddębski miał niezwykły talent i dar ukazywania uroku i ducha miejsc, które utrwalał. Szczególnie imponująco wyglądają panoramy miast i miasteczek kresowych. Artystę fascynowało bogactwo kultur i obyczajów nadające niepowtarzalny koloryt miejscowym społecznościom. Ale interesował się także codziennym życiem mieszkańców kresowych miast, miasteczek i wsi, dlatego na wystawie nie mogło zabraknąć utrwalonych w obiektywie scenek rodzajowych. Uważny zwiedzający niewątpliwie odnalazł miejsca zapisane na kartach historii, uwiecznione w literaturze, poczuł atmosferę kresowych miast, miał okazję podziwiać urok miejsc i piękno ludzi.
Wystawę – około 30 plansz – zaprezentowano w sali balowej Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów 12 – 31 stycznia 2011 roku. Dodatkowym uzupełnieniem wystawy były oryginalne fotografie wykonane przez Poddębskiego, a udostępnione muzeum przez córkę artysty Krystynę Kukiełę. Zostały one wyeksponowane w gablotach muzealnych i antyramach i opatrzone podpisami.
Zgodnie z realizowanymi przez muzeum założeniami każda wystawa obudowana jest imprezami towarzyszącymi. I tej wystawie towarzyszył cykl spotkań tematycznych, które zgromadziły liczne grono miłośników Kresów. Pierwsze spotkanie poświęcone było autorowi zdjęć i jego podróżom. Małgorzata Florczak z Instytutu Sztuki PAN wygłosiła prelekcję „Henryk Poddębski na Kresach – fotograf w podróży", zaś Krystyna Kukieła – córka fotografa – wspominała postać Henryka Poddębskiego. Kolejne adresowane było do młodzieży (choć na sali nie zabrakło też dorosłych słuchaczy) i miało umożliwić przeniesienie w świat Kresów. Krystyna Kukieła wspominała wakacje na Kresach, opowiadała o wyjazdach z ojcem, przywoływała obrazy z przeszłości. Gościem ostatniego spotkania był prof. Jan Lewandowski z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie z Lublina, który opowiadał o Kresach dawnych i dzisiejszych.
Wystawę „Kresy w obiektywie Henryka Poddębskiego" zobaczyło 16 zorganizowanych grup szkolnych. Dla uczestników zajęć opracowane zostały specjalne karty pracy, które zawierały zestawy zadań. Ich rozwiązanie wymagało od uczestnika uważnego obejrzenia zgromadzonych na wystawie fotografii i zapoznania się z komentarzami, jakim opatrzono zdjęcia.