Katarzyna K. Gardzina oraz Tadeusz Rybicki postanowili przybliżyć dzisiejszym dzieciom klasyczny balet. Jego największe arcydzieła korzystały z bajkowych librett, o czym przypominają tomy tej serii. Pierwszy opowiada o księciu, który zakochał się w dziewczynie zaczarowanej w pięknego ptaka („Jezioro łabędzie"), drugi przedstawia niezwykłe przygody małej Klary i drewnianego żołnierzyka otrzymanego przez nią w świątecznym prezencie („Dziadek do orzechów").
Stare bajki Tadeusz Rybicki napisał na nowo, współczesnym językiem, Klaudia Polak-Szewczyk ozdobiła je barwnymi ilustracjami, sugerującymi, że akcja może rozgrywać się w naszych czasach. A kiedy już perypetie bohaterów zakończą się szczęśliwie, nie należy odkładać książki, bo czytelnika czeka ciąg dalszy przygód.
W drugiej części Katarzyna K. Gardzina oprowadza bowiem po świecie baletu. Przedstawia kulisy powstania najsłynniejszych widowisk, przybliża sylwetkę kompozytora Piotra Czajkowskiego, mistrzów XIX-wiecznej choreografii, Mariusa Petipy czy Lwa Iwanowa. Opracowała też przystępny dla dziecka słowniczek najważniejszych terminów baletowych. Może z niego skorzystać i dorosły czytelnik, bo przecież mało kto wie, jak nazywa się kurtka – ważny element stroju tancerza lub czym tzw. romantyczna paczka różni się od tutu. (Obie te nazwy odnoszą się z kolei do spódniczek tancerek).
„Bajki baletowe" mają walor edukacyjny dla odbiorców w każdym wieku, a lektura zachęca do zobaczenia prawdziwego spektaklu (serii patronuje zresztą Opera Narodowa). W tym celu warto odwiedzić specjalną stronę www.bajkibaletowe.pl, na której znajdziemy kalendarium przedstawień w Polsce. Niestety, wymaga ona uzupełnień, bo brakuje repertuaru Opery Krakowskiej, a zwłaszcza Opery Wrocławskiej, gdzie odbyła się niedawno premiera „Córki źle strzeżonej". Są też adresy wszystkich państwowych szkół baletowych oraz kilku prywatnych akademii tańca, których należałoby z pewnością wymienić więcej. Oddzielna zakładka prowadzi dziecko na tzw. plac zabaw, skąd można ściągnąć baletowe rysunki do samodzielnego pokolorowania.
Na www.bajkibaletowe.pl jest okazja zamówienia wydanych książek z dostawą do domu. A w przygotowaniu są następne opowieści: o Kopciuszku, Coppelii czy Romeo i Julii. Ważne jednak, by wydawnictwu Studio Blok nie zabrakło zapału w stałym aktualizowaniu internetowej strony, bo stanowi ona nowatorski przykład wykorzystania sieci do edukacji baletowej.