Po dokonaniu formalności w Urzędzie Celnym we Wrocławiu, celnicy, aby oszczędzić rysiom dodatkowej fatygi przed podróżą, dokonali oględzin w ogrodzie zoologicznym.
Rysie pojadą samochodem w specjalnych klatkach. Podróż będzie trwała prawie 12 godzin, po drodze zaplanowano przerwy. Na granicy szwajcarsko-niemieckiej na koty będzie czekał lekarz weterynarii, który sprawdzi ich stan zdrowia. Stamtąd trafią do nowego lokum.
Rysie są chronione i rzadkie w Polsce. Ponadto są objęte konwencją waszyngtońską CITES, której przepisy zobowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej do ochrony gatunków dzikiej fauny i flory zagrożonych wyginięciem oraz zagwarantowania ich zachowania poprzez regulację handlu. Ich przewóz jest ograniczony, może nastąpić jedynie po przedłożeniu stosownych dokumentów: certyfikatu i zezwolenia eksportowego.
Rysie w naszym kraju występują m.in. w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Solskiej, w Lasach Janowskich, a także na Pogórzu Karpackim. Szacuje się, że w stanie dzikim jest ich około 280.