Dotknięty chorobą nowotworową saksofonista Michał Kulenty nie może grać tyle, by zdobyć środki na kosztowne leczenie. W ich zebraniu pomogą mu koledzy i koleżanki - jazzmani oraz publiczność. Swój udział w poniedziałkowym koncercie zapowiedziało kilkudziesięciu muzyków i wokalistki.
Usłyszymy m.in. pianistów: Artura Dutkiewicza, Bogdana Hołownię, Janusza Skowrona, Wojciecha Konikiewicza, Michała Tokaja i Krzysztofa Herdzina. Zagrają znakomici saksofoniści Henryk Miśkiewicz i Piotr Baron, trębacz Robert Majewski, skrzypek Maciej Strzelczyk, gitarzysta Marek Napiórkowski, kontrabasista Piotr Rodowicz, basista Krzysztof Ścierański.
Wyjątkowo liczne będzie grono wokalistek: Dorota Miśkiewicz, Olga Boczar, Oktawia Kawęcka, Agnieszka Wilczyńska i Iza Zając z jedynym wokalistą i pianistą Staszkiem Soyką. W poprzednich latach Fundacja Polski Jazz organizowała koncerty charytatywne dla saksofonisty Tomasza Szukalskiego i kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta.
Saksofonista Michał Kulenty (ur. 1956 r.) jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie saksofonu klasycznego. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kilkoma zespołami jazzowymi. Zagrał w Japonii koncerty z wiolonczelistą Yo-Yo Ma w ramach jego projektu „Silk Road".
Eklektyczny styl gry Kulentego porównać można do Jana Garbarka. Klasyczne wykształcenie, zainteresowanie muzyką świata i polskim folklorem wykorzystał na swoich autorskich albumach. Znacząca na naszym rynku fonograficznym była płyta „Polska" nagrana w 1990 r. przez kwartet saksofonisty. „Kulenty odrzuca uprzedzenie wobec surowości polskiego folkloru i tworzy własny muzyczny język. Znam niewiele płyt tak bardzo osobistych, tak innych, tak charakterystycznych" - pisał o niej Marcin Kydryński.