Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę

Przed nami niepowtarzalna Noc Muzeów 2025, którą świętować można w całej Polsce: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie…

Publikacja: 16.05.2025 17:16

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Foto: Materiały prasowe

Tradycyjnie w Krakowie startuje o dzień wcześniej niż w stolicy i innych miasta, bo w Krakowie odbywa się już 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej” i uczestniczy w niej ponad 60 instytucji kulturalnych.

Podróż przez wieki warto zacząć od Wawelu, gdzie nocna trasa zwiedzania prowadzi przez zamkowe wnętrza (komaty, klatkę Poselską do wystawy Namiotów Tureckich) , dziedzińce i ogrody (z czasową wystawą rzeźb Magdaleny Abakanowicz).

W Sali Senatorskiej i Poselskiej na zwiedzających czeka niespodzianka - dzieła przybyłe z Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach projektu „Królewska wymiana": monumentalny arras „Upadek moralny ludzkości” z kolekcji Zygmunta Augusta oraz popiersia dostojników rzymskich włoskiego rzeźbiarza Alessandro Rondoniego.

W salach Reprezentacyjnych dodatkową atrakcją będą pokazy tańców dawnych w wykonaniu zespołu Cracovia Danza.

Dostępna będzie też wystawa stała „Wawel Podziemny. Lapidarium” oraz czasowa „Elegie. Łukasz Stokłosa. Malarstwo” z prezentacją współczesnych dzieł inspirowanych historią i architekturą Zamku na Wawelu.

W Noc Muzeów wejście na Wawel prowadzi przez bramę przy Baszcie Senatorskiej, a wyjście przez Bramą Forteczną przy ogrodach, po raz pierwszy udostępnioną zwiedzającym.

Wystawy i żywe obrazy

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza w tę jedyną w roku Noc do wszystkich swych oddziałów, W Gmachu Głównym to znakomita okazja do udziału w kuratorskim oprowadzaniu Beaty Romanowicz po wystawie „Utamaro”, mistrza japońskiego drzeworytu. A także możliwość zwiedzenia wystawy „Transformacje. Nowoczesność w III RP”, wieńczącej cykl „4xNowoczesność", wielkiej syntezy polskiej sztuki XX i XXI wieku. A ponadto galerii stałych i wystaw czasowych: „Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych” i współczesnych prac Janusza Tarabuły. Muzeum przygotowano również mnóstwo innych specjalnych wydarzeń – od wykładów do filmowego pokazu „Walka postu z karnawałem” o wojennych losach obrazu Petera Breughla młodszego z kolekcji MNK.

W Sukiennicach stałą ą Galeria sztuki polskiej XIX wieku wzbogacą m.in. żywe obrazy „Tanecznym krokiem przez 1000 lat Korony Polskiej”, czyli etiudy taneczno-aktorskie w wykonaniu tancerzy Teatru Tańca Terpsychora. I oprowadzania tematyczne „Malarskie dzieje polskiej korony. Opowieść o koronowanych władcach Polski z okazji 1000-lecia Korony Polskiej”.

Bogaty program specjalnych wydarzeń dopełnia także stałe ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich, MNK Czapscy, MNK Ciołek, MNK Szołayscy, MNK Matejko, MNK Mehoffer.

W Warszawie Noc startuje 17 maja

Noc Muzeów w stolicy odbywa się z 17 na 18 maja; uczestniczy w niej ponad 300 instytucji. Większość z nich to stali organizatorzy Nocy, ale pojawi się także 37 debiutantów, m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Instytut Polonika, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin, ambasady Niemiec i Francji.

Na tyle atrakcji noc może okazać się za krótka, warto więc mieć indywidualny plan, co najbardziej chcielibyśmy zobaczyć.

Z najpopularniejszych niezawodnych obiektów polecamy:

Zamek Królewski w Warszawie, który zaprasza na specjalna nocny trasę zwiedzania, obejmującą Apartament Wielki z królewskimi salami reprezentacyjnymi, Apartament Królewski z pomieszczeniami mieszkalnymi króla i Sale Sejmowe.

Na tej trasie podziwiać można m.in. Salę Wielką, zwaną także Balową, która w czasach Stanisława Augusta służyła jako miejsce licznych ceremonii. Salę Rycerską z obrazami historycznymi pędzla Marcella Bacciarellego, przypominającą zgodnie z intencją króla Stanisława Augusta najważniejsze momenty z dziejów Polski.Pokój Marmurowy, który zdobi poczet 22 portretów królów polskich oraz portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym. Salę Tronowej, gdzie król przyjmował oficjalnych gości. Symbolem władzy w jej dekoracji jest 86 haftowanych srebrną nicią orłów. (Oryginalne orły zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcji całego kompletu dokonano na podstawie jedynego zachowanego orła, odnalezionego w 1991 roku). Salę Canaletta z kolekcją słynnych widoków Warszawy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Sale Sejmowe Zamku, w tym Salą Senatorską, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. A także Pokoje Królewiczowskie, w których można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki : „Rejtan – Upadek Polski”, „Konstytucja 3 maja 1791”, „Kazanie Skargi” czy „Batory Pod Pskowem”.

W Nocy Muzeów  2025 w Warszawie uczestniczy w ponad 300 instytucji.

W Galerii Owalnej (części Apartamentu Wielkiego Zamku) po raz pierwszy zaprezentowane zostaną, wyjątkowe obiekty, które właśnie przyjechały z Wawelu w ramach „Królewskiej wymiany”: popiersie króla Jana III dłuta Giacomo Monaldiego, nadwornego rzeźbiarza króla Stanisława Augusta oraz wawelska tapiseria przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego powstała w brukselskim warsztacie w połowie siedemnastego wieku.

Niezapomnianą noc gwarantuje także Muzeum Narodowe, które organizuje nie tylko oprowadzania po galeriach stałych ( od skarbów sztuki starożytnej, poprzez malowidła z Faras, arcydzieła sztuki dawnej, XIX-wieczne malarstwo, po polskie wzornictwo) i umożliwia obejrzenie głośnych wystaw czasowych – „Autoportrety” i „Drogi do Jerozolimy”, ale także otwiera niedostępne na co dzień magazyny i pracownie (m.in. Zbiorów Sztuki Orientalne, czy Malarstwa Współczesnego).

MNW zaprasza także do Królikarni na oprowadzanie po najnowszej wystawie „Kierunek Paryż. Polskie rzeźbiarki w pracowni Bourdelle’a”.

Od historii do współczesności

W Łazienkach Królewskich bezpłatnie zwiedzimy : Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki , Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim , Biały Dom, Wodozbiór, Koszary Kantonistów, Stajnie Kubickiego. Noc Muzeów w Łazienkach odbywa się pod hasłem Muzeum magicznych zwierząt" i oferuje także mnóstwo dodatkowych familijnych atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów, koncertów.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czekają apartamenty królewskie w wieczornej scenerii i wyjątkowa wystawa sztuki współczesnej TOP CHARITY Art w pałacowej Oranżerii z dziełami m.in. Jeffa Koonsa, Niki de Saint Phalle i Amadeo Modiglianiego. A na fasadzie pokaz mappingów: „Bajka o królewskiej wydrze”, „W Wilanowie Król jest jeden”, „Powrót Króla”.

Muzeum Historii Polski Muzeum Historii Polski na Cytadeli – zaprasza na oprowadzanie po wystawie „1025. Narodziny Królestwa”, a także na grę muzealną, przybliżającą pierwszych Piastów i warsztaty tańca średniowiecznego

Niepowtarzalne Noce Muzeów przeżyjemy też w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęcie, czy w Zamku Ujazdowskim, obcując z dziełami artystów współczesnych.

Centrum Nauki Kopernik gwarantuje kosmiczne doznania w Planetarium otwartym w nowej odsłonie po modernizacji.

Ale możemy także spędzić tę Noc w wielu innych miejscach, np. odkrywając kulisy Teatru Polskiego, tajniki dawnej Warszawy w Fabryce Norblina, czy słuchając opowieści o zorzach polarnych w Ambasadzie Islandii.

Wszystkie wydarzenia znajdziemy na stronie https://nocmuzeow.um.warszawa.pl

Tradycyjnie w Krakowie startuje o dzień wcześniej niż w stolicy i innych miasta, bo w Krakowie odbywa się już 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej” i uczestniczy w niej ponad 60 instytucji kulturalnych.

Podróż przez wieki warto zacząć od Wawelu, gdzie nocna trasa zwiedzania prowadzi przez zamkowe wnętrza (komaty, klatkę Poselską do wystawy Namiotów Tureckich) , dziedzińce i ogrody (z czasową wystawą rzeźb Magdaleny Abakanowicz).

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem