Zlot gwiazd w Polsce. Takiej wiosny w jazzie dotąd nie było

Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.

Publikacja: 01.03.2024 10:39

Polski pianista Włodek Pawlik i amerykański trębacz Randy Becker

Polski pianista Włodek Pawlik i amerykański trębacz Randy Becker

Foto: Marek Dusza

Niewiele ponad dziesięć lat temu dotarła do nas zaskakująca wiadomość o nominacji do nagrody Grammy dla albumu „Night in Calisia” Włodka Pawlika w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Po nielicznych nagrodach dla polskich artystów w kategoriach muzyki klasycznej, była to pierwsza w historii nominacja dla polskiego jazzmana za jego nagrany w Polsce autorski album.

Powrót do albumu „Night in Calisia” Włodka Pawlika

Z perspektywy czasu wydaje się, że zdobycie nagrody było oczywistym następstwem nominacji, bo album był znakomity i nadal takim pozostaje. Kiedy jednak podczas ceremonii siedziałem obok Włodka Pawlika i jego żony Jolanty w Nokia Theater, nie mieliśmy takiej pewności, bo konkurencja była mocna i stuprocentowo amerykańska. Szał radości po ogłoszeniu zwycięzcy i moment, kiedy polski pianista odbierał pozłacaną statuetkę gramofonu - najbardziej pożądaną przez artystów, prestiżową nagrodę przemysłu fonograficznego, pamiętam do dziś. Od tamtego czasu żadnemu innemu polskiemu jazzmanowi nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

Czytaj więcej

Fryderyki 2024. Vito Bambino bije rekord. Osiem nominacji

Dziesięciolecie zdobycia Grammy to świetna okazja, żeby suitę „Night in Calisia” przypomnieć właśnie w Kaliszu 3 marca i to w oryginalnym wykonaniu z trębaczem Randym Breckerem, który bardzo przyczynił się do zdobycia statuetki grając znakomite solówki. W trio Włodka Pawlika zmienił się kontrabasista. Zamiast Pawła Pańty zagra młody, wielce obiecujący Damian Kostka, zaś na perkusji niezmiennie Cezary Konrad.

W orkiestrze Filharmonii Kaliskiej jest wielu nowych, młodych muzyków, ale po próbie Włodek Pawlik powiedział „Rzeczpospolitej”, że jest podbudowany energią i zapałem zespołu. Są w orkiestrze również muzycy, którzy pod kierunkiem Adama Klocka uczestniczyli w prawykonaniu i nagraniu albumu „Night in Calisia”. Teraz przy pulpicie dyrygenta stanie Alexander Humala, który wystąpił już z tym projektem w NOSPR. Pięć dni później 8 marca Randy Brecker i trio Włodka Pawlika wystąpią w Filharmonii Krakowskiej z tamtejszą orkiestrą pod kierunkiem Humali.

Wiosenna Bielska Zadymka Jazzowa

Była Bielska Zadymka Jazzowa zimą, była i latem, a 26. edycję przyjdzie nam oklaskiwać od 13 do 17 marca. Koncerty rozpoczną się od kopalni Guido w Zabrzu na poziomie minus 320 m, gdzie wystąpi zespół Sie Ma Ziemia. Dzień później 14.marca festiwal przeniesie się do nowoczesnej sali Cavatina w Bielsku-Białej, gdzie zagrają intrygujący amerykańscy artyści: saksofonista Marcus Strickland z zespołem Twi-Life oraz kwartet perkusisty Antonio Sancheza znanego ze współpracy z Patem Metheny.

Czytaj więcej

Branford Marsalis zagra czardasza

Gościem tradycyjnego koncertu w Schronisku na Szyndzielni 15.03. będzie saksofonista Kuba Więcek z nowym projektem Hoshii. W sobotę 16.03. podczas Gali Blue Note Records gwiazdami w Cavatinie będą: wybitny trębacz i kompozytor Terence Blanchard oraz pianista Nduduzo Makhathini. Zagra z dwoma zespołami: jazzowym E-Collective i smyczkowym Turtle Island Quartet. Warto podkreślić, że Don Was - prezydent wytwórni, która wydaje ich albumy, odebrał w ostatnią sobotę w Warszawie tradycyjną nagrodę Bielskiej Zadymki Jazzowej – Anioła Jazzu.

Podczas niedzielnej gali polskiego jazzu w Cavatinie z programem „Insides Jazzowa Odsłona” wystąpi Paulina Przybysz, a w finale usłyszymy duet Leszek Możdżer – Adam Bałdych z utworami wydanego właśnie albumu „Passacaglia”.

Dianne Reeves i jej „Piękne życie”

Dianne Reeves jest jedyną wokalistką, która otrzymała nagrody Grammy w latach: 2001, 2002 i 2004 za trzy kolejne albumy. Czwartą otrzymała w 2006 r. za album z muzyką do filmu George’a Clooneya „Good Night, and Good Luck”, w którym wystąpiła śpiewając swoiste komentarze do akcji filmu.

Będziemy mieli okazję oklaskiwać jej koncerty w Gdańsku 13 kwietnia (Stary Maneż), w Warszawie 16.04. (Scena Relax) i w bielskiej Cavatinie 17 kwietnia. Dianne Reeves wystąpi w cyklu „Ikony jazzu”, a towarzyszyć jej będą znakomici instrumentaliści: pianista John Beasley, brazylijski gitarzysta Romero Lubambo, kontrabasista Reuben Rogers i perkusista Terreon Gully. Artystka zaśpiewa m.in. piosenki ze swojego ostatniego albumu „Beautiful Life” nagrodzonego Grammy w 2015 r.

Wokalistki i improwizacje

W cyklu „Jazz w Muzeum” w Ostrowie Wlkp. 13 marca zaśpiewa słynąca z urzekającego głosu Lizz Wright, a 19 marca zagra tam kwartet wybitnego gitarzysty Johna Scofielda. W warszawskim klubie Pardon To Tu jedyny koncert w Polsce da 14 marca znakomity trębacz Dave Douglas i jego Gifts Quintet z awangardowym saksofonistą Jamesem Brandonem Lewisem i wiolonczelistką Tomeką Reid w składzie.

Natomiast 19 kwietnia w Studiu koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie wystąpi australijskie trio The Necks słynące z oryginalnych improwizacji. Każdy ich koncert jest inny, każdy fascynujący.

Ciekawe dwa koncerty odbędą się w warszawskim klubie Progresja w maju, a że klub niewielki, warto wcześniej zainteresować się biletami. Norweski trębacz Nils Petter Molvaer wystąpi tu 12 maja, a sławny bluesman, znakomity gitarzysta i wokalista Robert Cray 23 maja.

Czytaj więcej

Metropolitan: jak oszczędzać miliony na operze

Chociaż do festiwalu Warsaw Summer Jazz Days jeszcze ponad trzy miesiące, już ogłoszono program i trwa sprzedaż biletów. Szczególnie te na dwa koncerty kompozytora i saksofonisty Johna Zorna 5. lipca mogą szybko zniknąć.

Tak intensywnej koncertowej wiosny nigdy wcześniej w jazzowym kalendarzu nie było.

Niewiele ponad dziesięć lat temu dotarła do nas zaskakująca wiadomość o nominacji do nagrody Grammy dla albumu „Night in Calisia” Włodka Pawlika w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Po nielicznych nagrodach dla polskich artystów w kategoriach muzyki klasycznej, była to pierwsza w historii nominacja dla polskiego jazzmana za jego nagrany w Polsce autorski album.

Powrót do albumu „Night in Calisia” Włodka Pawlika

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Taylor Swift o narkotykowym piekle Florydy na płycie "ratującej życie"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Muzyka popularna
Jean-Michel Jarre i Brian May na bezpłatnym show w Bratysławie
Muzyka popularna
Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach
Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię