Ranking Bogdana Zdrojewskiego
Najważniejsze wydarzenia kulturalne według ministra kultury.
Rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim.
Film: Koniec ogłupiania w kinie
Aktualizacja: 31.12.2012 11:31 Publikacja: 31.12.2012 11:31
"Róża" Wojciecha Smarzowskiego
Foto: Monolith films
Ranking Bogdana Zdrojewskiego
Najważniejsze wydarzenia kulturalne według ministra kultury.
Rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim.
Film: Koniec ogłupiania w kinie
Polskie kino staje się coraz bardziej wyraziste, odważne. Śmiało podejmuje trudne tematy historyczne i współczesne - rok 2012 podsumowuje Barbara Hollender.
Sztuka: Tylko klasycy zostają w galeriach
To był rok Artura Żmijewskiego, który zmusił nas, abyśmy nieustannie dyskutowali o roli i mocy sztuki - pisze Jacek Tomczuk.
Teatr: Wiara i kryzys na scenie
Dominowały spektakle o religijności i buncie społecznym. Brakowało arcydzieł. Pogłębia się chaos administracyjny - pisze Jacek Cieślak.
Literatura: Odwrót od współczesności
Wydawcy zalali nas biografiami i wywiadami rzekami z rodzimymi celebrytami. Pisarze wolą przeszłość - pisze Jacek Tomczuk.
Muzyka rozrywkowa: Sukces Adele i Andrusa
Rosła podaż nagrań cyfrowych. Najlepszy koncert dał Coldplay. Największą sprzedaż ma rock i hip hop - pisze Jacek Cieślak.
Muzyka klasyczna: Widz broni artysty
Konkursy na dyrektorów i społeczne protesty przeciwko likwidacji różnych instytucji przyćmiły muzyczne wydarzenia. Tych zresztą nie było wiele - pisze Jacek Marczyński.
Jazz: Zachwycił orkiestrowy jazz
Najciekawsze płyty polskiego jazzu w 2012 r. powstały na styku z muzyką poważną, a najlepsze koncerty dali Amerykanie – pisze Marek Dusza.
Serialowe hity i kity
TVP, Polsat i TVN straciły monopol. Gonią je kodowane stacje HBO i Canal . Ich propozycje są ambitne, ale efekty różne: dobre pomysły, słabsza realizacja – piszą Tomasz Gromadka i Marcin Kube.
Ranking Bogdana Zdrojewskiego
Najważniejsze wydarzenia kulturalne według ministra kultury.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?
Nie jest prawdą, że sąd zablokował mój majątek - zapewnił w oświadczeniu założyciel Polsatu. Potwierdza, że do rad jego fundacji wszedł kurator wskazany przez sąd w Liechtensteinie. Decyzje podjęte przy jego udziale są dla biznesmena korzystne.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Członkowie zespołu The Rolling Stones odpoczywają od koncertowania, ale to nie znaczy, że próżnują. Muzycy znaleźli nowy sposób na to jak zarabiać na marce, którą stworzyli.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Shawn Corey Carter – popularny amerykański raper znany jako Jay-Z – został pozwany w związku z oskarżeniem o zgwałcenie 13-letniej dziewczynki. Artysta miał dopuścić się tego czynu wraz z producentem muzycznym, Seanem Combsem, który przebywa obecnie w więzieniu m.in. za oskarżenie ws. handlu ludźmi.
Guns N' Roses zagrają 12 lipca 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Z kolei 5 lipca stołeczny Torwar gościł będzie nową supergrupę, którą stworzyli wirtuozi gitary Joe Satriani i Steve Vai.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas