Festiwal rozpocznie się w środę 29 kwietnia wernisażem wystawy plakatów „Komeda - Polański" ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii. Z tej okazji w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się spotkanie z kuratorką wystawy Krystyną Zamysłowską. Zebrała ona plakaty do filmów Romana Polańskiego, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Były to. m.in.: „Dwaj ludzie z szafą", „Gdy spadają anioły", „Nóż w wodzie", „Matnia", „Dziecko Rosemary" i „Nieustraszeni zabójcy wampirów". Wystawa prezentowana była w Salonikach, Norymberdze, Duesseldorfie, Budapeszcie, Londynie i Dreźnie.
O godz. 19:45 w Muzeum Historii Żydów Polskich rozpocznie się pierwszy koncert wieczoru w wykonaniu austriackiego zespołu Radio String Quartet Vienna. Grupa przygotowała premierowy program „European Stars Play Komeda" złożony z kompozycji filmowych Komedy w nowych aranżacjach na klasyczny kwartet smyczkowy. Rezydujący w Wiedniu zespół o międzynarodowym składzie słynie z oryginalnych przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki kameralnej. Największe uznanie przyniósł im album z muzyką sławnego Wiedeńczyka, lidera grupy Weather Report Joe Zawinula „Posting Joe - Celebrating Weather Report". Wykonują także kompozycje Johna McLaughlina z repertuaru grupy Mahavishnu Orchestra.
Wydarzeniem środowego wieczoru będzie jednak koncert skrzypka Adama Bałdycha z triem Marcina Wasilewskiego. Nasi muzycy przygotowali „Special Komeda Project" aranżując na nowo popularne i te mniej znane kompozycje wielkiego kompozytora.
Adam Bałdych i Marcin Wasilewski Trio zdobyli uznanie niemieckich wydawców, od lat nagrywają dla tamtejszych wytwórni: ACT Music i ECM Records. Są oklaskiwani na scenach całego świata, a w Polsce cieszą się wielkim uznaniem i popularnością. Kilka dni temu Marcin Wasilewski otrzymał nagrodę Fryderyka dla Jazzowego Artysty Roku, a jego trio statuetki za najlepszy jazzowy album 2014 r. „Spark of Life". Tym samym Marcin Wasilewski mając na koncie osiem Fryderyków dogania Tomasza Stańkę, który ma ich dziewięć.
Drugiego dnia festiwalu, 30 kwietnia, a więc w Międzynarodowy Dzień Jazzu ustanowiony przez UNESCO, usłyszymy mieszkającego od trzydziestu lat w Hiszpanii saksofonistę Andrzeja Olejniczaka i jego „Project Komeda". To koncert z cyklu „Polish Jazz Stars". Fani jazzu pamiętają Andrzeja Olejniczka w roli lidera zespołu Sun Ship, członka zespołów String Connection i Extra Ball. Zanim wyemigrował wziął udział w nagraniach m.in. z Maanamem, Józefem Skrzekiem, Novi Singers, Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim i Sławomirem Kulpowiczem. Obecnie jest profesorem Centro Superior de Musica del Pais Vasco Musikene oraz Conservatorio de Leioa w Hiszpanii.