Dwanaście razy jazz

Program 2 TVP rozpoczyna w niedzielę emisję serii filmów wybitnego dokumentalisty Kena Burnsa „Historia jazzu”.

Aktualizacja: 05.09.2015 16:17 Publikacja: 05.09.2015 15:32

Dwanaście razy jazz

Foto: materiały promocyjne

Laureat nagród Emmy i Grammy, dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser Ken Burns zrealizował serial dokumentalny „Historia jazzu" w 2000 r. Interesuje go historia i kultura Ameryki, najważniejsze wydarzenia i zjawiska. Akademia Filmowa wyróżniła go nominacjami za filmy „Brooklyn Bridge" i „The Statue of Liberty". Statuetki Emmy otrzymał za „Baseball" i „Parki Narodowe: najlepsza idea Ameryki".

Swoją „Historię jazzu" podzielił na dwanaście części, a narratorem jest wybitny trębacz Wynton Marsalis. Głos zabierają także inni muzycy i krytycy m.in.: Stanley Crouch i Gary Giddins. „Jazz" Burnsa jest najdłuższym jak dotąd serialem o historii tej muzyki. Odnosi się do stylów i osobowości jazzu, a pierwszy odcinek, który zostanie wyemitowany w niedzielę 6 września o godz. 23:10 nosi tytuł „Tygiel jak gumbo". Opowiada o początkach jazzu do 1917 roku.

- Muzyka jazzowa obiektywizuje Amerykę – mówi w pierwszym odcinku serii Wynton Marsalis. To forma sztuki, która w sposób bezbolesny pozwala nam zrozumieć siebie. Siła jazzu, jego nowatorstwo polega na tym, że zebrana naprędce grupa ludzi może tworzyć sztukę, sztukę improwizowaną. Następuję między nimi wymiana poglądów i właśnie ona jest sztuką. Bach również improwizował, ale nigdy nie powiedziałby do drugiego altowiolisty: zagrajmy „Ein feste Burg". Natomiast w jazzie jest tak, że jeżeli przyjdę nad ranem do baru w Millwakie, gdzie będzie trzech muzyków, mogę powiedzieć, zagrajmy razem bluesa. Gramy, przysłuchujemy się sobie i nie wiemy, co będzie dalej. To jest nasza sztuka, prowadzimy rozmowę, mówimy do siebie językiem muzyki.

To jest właśnie istota amerykańskiej muzyki – jazzu. Z pierwszego odcinka dowiemy się, jak jazz narodził się w końcu XIX wieku w Nowym Orleanie. Ważnym elementem filmów Kena Burnsa jest pasja, z jaką opowiada historie, dynamiczny montaż i atrakcyjna forma. Reżyser znany jest z tzw. „efektu Burnsa" stosowanego dziś powszechnie w filmach dokumentalnych wykorzystujących stare fotografie. Burns pierwszy zastosował zbliżanie różnych fragmentów fotografii i panoramowanie.

Seria zaplanowana jest na każde trzy pierwsze niedziele miesiąca, a jej emisja potrwa do końca roku.

TVP2, niedziela 6.09., godz. 23:10; „Historia jazzu: Tygiel jak gumbo", reż Ken Burns

Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem