Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach

Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.

Publikacja: 17.01.2025 20:31

Barbican Centre w Londynie

Barbican Centre w Londynie

Foto: AdobeStock

Program UK/Poland Season 2025 został zaprezentowany na konferencji prasowej 17 stycznia w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

- Bardzo się cieszę, że zaczynamy mówić o sezonie polsko-brytyjskim dokładnie dwa tygodnie po tym, jak zaczęła się polska prezydencja w UE. Chcemy podkreślić tymi wszystkimi działaniami, które będą miały miejsce, że Wielka Brytania jest tak samo ważnym dla nas partnerem jak wszystkie inne kraje Unii Europejskiej. To bardzo ważne, żebyśmy pamiętali o wszystkich wspólnych projektach, które realizowaliśmy do tej pory i naszym wspólnym dziedzictwie kulturalnym - mówiła podczas konferencji Marta Cienkowska, wiceministra kultury.

Czytaj więcej

Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”

I przypominała, że mija 15 lat od zakończenia pierwszego w historii sezonu polskiego w Wielkiej Brytanii, podkreślając, że od tego czasu wiele się zmieniło, oba kraje stanęły w obliczu nowych wyzwań związanych z dynamicznie zmieniającą się sytuacją międzynarodową, co wymaga budowania nowych relacji. Jednocześnie podkreślała: - Chcemy wrócić do tego, żeby kultura polska była na stałe obecna w Wielkiej Brytanii, ale także żeby brytyjscy artyści byli pokazywani na scenach polskich teatrów, w przestrzeniach polskich galerii.

Z kolei Anna Radwan-Röhrenschef, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zaznaczyła, że w Polsce przebywa właśnie premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. I to też jest ważny sygnał, że współpraca polsko-brytyjska kwitnie na poziomie nie tylko kulturalnym, ale i politycznym..

A Rachel Launay, dyrektorka British Council w Polsce, poinformowała, że program UK/Poland Season 2025 obejmie ponad sto wydarzeń artystycznych, które będą się odbywać w obydwu krajach. I wyjaśniała, że celem sezonu jest ożywienie polsko-brytyjskiego dialogu kulturalnego w odpowiedzi na globalne wyzwania oraz stworzenie nowych możliwości dla liderów i liderek kultury, a także nowego pokolenia artystów i artystek.

Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza przypominała, że w tym roku mija 25 lat działalności IAM. I deklarowała, że UK/Poland Season 2025 nie tylko pokazuje, jacy artyści kształtują obecny krajobraz kultury w Polsce, lecz także zaprasza do odkrywania nowych partnerstw i twórczych inspiracji.

Dwie inauguracje Sezonu – w Łodzi i w Londynie

W UK mieszka około 700 tysięcy Polaków, a polski jest tam drugim najczęściej używanym językiem. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz British Council realizacje sezonu w ponad dziesięciu miastach, m.in. w Edynburgu, Huddersfield, Glasgow, Londynie, Belfaście, Manchesterze, Birmingham, Bristolu, Newcastle, Nottingham i Oksfordzie. Program obejmie aż 27 projektów.

Jeszcze przed oficjalnym startem odbędą się dwa wydarzenia zapowiadające sezon. Od 16 do 19 stycznia w Queen Elizabeth Hall w londyńskim Southbank Centre zaprezentowany zostanie spektakl „The Employees" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego oparty na dystopijnej powieści science-fiction Olgi Ravn. Z kolei w piątek, 17 stycznia, w Barbican Centre w Londynie odbędzie się brytyjska edycja Unsound Festivalu z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, prezentującej kompozycje Miki Levi, oraz z występami Mabe Fratti i Raphaela Rogińskiego.

Oficjalnie UK/Poland Season 2025 zostanie zainaugurowny w Polsce 5 marca, a w Wielkiej Brytanii 6 marca.

Oficjalnie sezon zainauguruje w Polsce 5 marca otwarcie wystawy „St Ives i gdzie indzie”" w Muzeum Sztuki w Łodzi,. Znajdą się na niej dzieła brytyjskich artystów związanych z miejscowością St Ives od lat 40. do 60. XX wieku, m.in. Barbary Hepworth, Sandry Blow, Marharet Mills, Rogera Hiltona, Petera Lanyona, Williama Scotta, pochodzące z kolekcji British Council, Tate oraz polskich muzeów.

W Wielkiej Brytanii otwarcie Sezonu na nastąpi 6 marca, podczas otwarcia festiwalu Kinoteka Film Festival w Londynie, w głównym kinie British Film Institute BFI Southbank.

Wydarzenia w Wielkiej Brytanii: kino, muzyka, sztuka, design

Program filmowy będą następnie kontynuować będą pokazy kultowych polskich filmów i premier - w ramach Kinoteka on Tour - w niezależnych kinach w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej

Uznani muzycy wezmą udział w sierpniowym „Focus on Poland" podczas Edinburgh International Festival, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki, teatru, tańca i opery na świecie.

W ramach prezentacji sztuki wizualnej w National Portrait Gallery w Londynie zostaną pokazane prace Stanisława Wyspiańskiego (marzec – czerwiec). Natomiast w Golden Thread Gallery w Belfaście wystawa „Radical Hope”, powstała we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, przybliżająca dzieła współczesnych polskich artystów (sierpień – listopad).

W londyńskiej The Photographers’ Gallery zaprezentowane zostaną fotografie Zofii Rydet, autorki monumentalnego „Zapisu socjologicznego” (sierpień).

W czerwcu Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Fleet Street Quarter BID pokaże wystawę „Designing Tomorrow: Polish Sustainable Design & Business for a Better Future”, prezentującą najnowsze osiągnięcia polskiego designu. Projekty polskich twórców zostaną pokazane także w kwietniu w ramach London Design Biennale oraz w Victoria and Albert Museum. Oskar Zięta stworzy instalację w centrum Londynu.

Wydarzenia w Polsce

W Polsce równie bogaty i różnorodny program sezonu odbywać się będzie w wielu miastach pod auspicjami British Council. Obejmie także film, teatr, sztuki wizualne, muzykę, literaturę, design – m.in w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Poznaniu, Bolesławcu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Krakowie i Warszawie.

Wspólny projekt gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i The Box w Plymouth „Changes” („Zmiany”) przedstawi prace z kolekcji British Council, odwołując do kontekstów Polski i Wielkiej Brytanii. Dotyczyć będzie takich tematów, jak nowe wyzwania polityczne, zmiany klimatyczne, migracje, konflikty, kwestie wolności i niezależności.

Czytaj więcej

Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska

Wystawa „Tu i Tam” („Here and There”) na temat historii polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii po 1939 roku powstaje w ramach Bradford City of Culture 2025 we współpracy z Fotofestiwalem w Łodzi.

Centrum Sztuki WRO we współpracy z Arebyte zapowiada prezentację sztuki bioart, wideo i audio oraz wykorzystania w sztuce sztucznej inteligencji i wirtualnych światów na wystawie „Jak to jest?” („What Is It Like?”) z udziałem artystów brytyjskich i polskich.

Operę „Wspólnota” („Togetherness”) przygotowują artyści z niepełnosprawnościami. Opowiedzą w niej o wykluczeniu, towarzyszących mu emocjach i trudnych wyzwaniach. Spektakl będzie filmowany, a jego projekcja będzie odbywała się na miejskich murach.

W Lublinie dzięki współpracy festiwalu Inne Brzmienia 2025 i Cryptic Glasgow zaprezentowane zostaną premierowe plenerowe instalacje dźwiękowe, rzeźby świetlne oraz audiowizualne występy na żywo, zatytułowane „Inne Brzmienia” („Different Sounds").

Program UK/Poland Season 2025 finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskim organizatorem jest British Council, natomiast w Wielkiej Brytanii pieczę nad nim sprawują Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Londynie.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Zaczęło się od „Thorgala”. Twórczość Marcina Mortki
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Oscary 2025 podsumowanie – triumfy i kontrowersje
Kultura
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów
Kultura
Krzysztof Warlikowski w Monachium i Katia, która chciała fruwać
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kultura
Kolejna afera w ministerstwie kultury. Czy wpłynie na kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście