Główny temat jest oczywisty: to, jak z reprezentacyjnej rezydencji rodu Radziejowskich stał się jednym z najprężniejszych ośrodków kultury nie tylko w skali Mazowsza; ośrodkiem skupiającym środowiska twórcze od sztuk plastycznych, literatury po muzykę, ale również miejscem, do którego zmierzają melomani i wszyscy spragnieni sztuki w najlepszym wydaniu.
Radziejowice w wystawie Magdaleny Piekorz
Nazwa wystawy zdradza wszystko: „Żywe Wspomnienia – Multimedialne Historie Pałacu Radziejowice”. Można powiedzieć, że opowiada ona o historii, symbolicznym „wczoraj” tego urokliwego miejsca językiem współczesności, odwołującym się do najnowszych technologii multimediów, by widzowie znaleźli się pomiędzy obrazami. Scenariusz wystawy opracowała Magdalena Piekorz, reżyserka filmowa i teatralna, scenografka, doktor sztuki filmowej, której bogatą twórczość i aktywność zwieńczył laur Złotego Lwa za film „Pręgi” na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a ukoronowała nominacja do Oscara (2005).
Czytaj więcej
Wybitne dzieła z przełomu XIX i XX w. do obejrzenia, a także do kupienia
Poprzez kolejne obrazy, przy wtórze narracji Krzysztofa Wakulińskiego, aktora teatralnego i filmowego, stałego bywalca Pałacu w Radziejowicach i muzyki młodego pianisty i kompozytora Marcina Krajewskiego, przemierzymy radziejowickie włości w wyimaginowanej kapsule czasu. Począwszy od drewnianego dworu Andrzeja Radziejowskiego przez imponującą rozbudowę z czasów Stanisława Radziejowskiego, senatora bliskiego królowi Janowi III Sobieskiemu oraz trudny do przecenienia wkład prymasa Michała Radziejowskiego, któremu zawdzięczamy dzisiejszy kształt pałacu.
Radziejowice i Jerzy Waldorff
Dalsza część prezentacji ukazuje zmiany w czasach, gdy majątkiem zarządzał ród Krasińskich, który już wówczas, na przestrzeni 130 lat, uczynił z Radziejowic intelektualno-kulturalny salon. Widzowie zobaczą pałacowe okolice oczami mistrza Józefa Chełmońskiego, który na płótnach uwiecznił pobliskie krajobrazy.