Radziejowice czasów Sobieskiego, Krasińskich i Waldorffa w wystawie Magdaleny Piekorz

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na multimedialną wystawę Magdaleny Piekorz opisującą w technologii immersyjnej historię pałacu i jego ewolucję na przestrzeni wieków. Narracja: Krzysztof Wakuliński. Otwarcie 21 grudnia.

Publikacja: 20.12.2024 10:22

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Foto: Mat pras./Pałac w Radziejowicach

Główny temat jest oczywisty: to, jak z reprezentacyjnej rezydencji rodu Radziejowskich stał się jednym z najprężniejszych ośrodków kultury nie tylko w skali Mazowsza; ośrodkiem skupiającym środowiska twórcze od sztuk plastycznych, literatury po muzykę, ale również miejscem, do którego zmierzają melomani i wszyscy spragnieni sztuki w najlepszym wydaniu.

Radziejowice w wystawie Magdaleny Piekorz

Nazwa wystawy zdradza wszystko: „Żywe Wspomnienia – Multimedialne Historie Pałacu Radziejowice”. Można powiedzieć, że opowiada ona o historii, symbolicznym „wczoraj” tego urokliwego miejsca językiem współczesności, odwołującym się do najnowszych technologii multimediów, by widzowie znaleźli się pomiędzy obrazami. Scenariusz wystawy opracowała Magdalena Piekorz, reżyserka filmowa i teatralna, scenografka, doktor sztuki filmowej, której bogatą twórczość i aktywność zwieńczył laur Złotego Lwa za film „Pręgi” na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a ukoronowała nominacja do Oscara (2005).

Czytaj więcej

Chełmoński za dwa tysiące dolarów

Poprzez kolejne obrazy, przy wtórze narracji Krzysztofa Wakulińskiego, aktora teatralnego i filmowego, stałego bywalca Pałacu w Radziejowicach i muzyki młodego pianisty i kompozytora Marcina Krajewskiego, przemierzymy radziejowickie włości w wyimaginowanej kapsule czasu. Począwszy od drewnianego dworu Andrzeja Radziejowskiego przez imponującą rozbudowę z czasów Stanisława Radziejowskiego, senatora bliskiego królowi Janowi III Sobieskiemu oraz trudny do przecenienia wkład prymasa Michała Radziejowskiego, któremu zawdzięczamy dzisiejszy kształt pałacu.

Radziejowice i Jerzy Waldorff

Dalsza część prezentacji ukazuje zmiany w czasach, gdy majątkiem zarządzał ród Krasińskich, który już wówczas, na przestrzeni 130 lat, uczynił z Radziejowic intelektualno-kulturalny salon. Widzowie zobaczą pałacowe okolice oczami mistrza Józefa Chełmońskiego, który na płótnach uwiecznił pobliskie krajobrazy.

Jak pod szkłem powiększającym oglądamy architektoniczne detale i zdobienia. Wizualizacje poprowadzą widza przez kolejne lata - zniszczenia czasu wojny, późniejszą odbudowę aż po rok 1965 r. Wtedy decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki radziejowicki pałac stał się miejscem spotkań, twórczej pracy i wypoczynku artystów.

Czytaj więcej

Magdalena Piekorz: Od razu zdecydowałam się na „Orfeusza i Eurydykę”

Przemierzymy kolejne dekady, w tym rozkwit pod czujnym okiem słynnego radziejowickiego rezydenta, Jerzego Waldorffa. Goście wystawy dotrą aż do współczesności, naznaczonej licznymi koncertami, wystawami, z flagowymi Letnimi Wieczorami Muzycznymi, które wyewoluowały do Radziejowickich Spotkań ze Sztuką – Dźwięk. Słowo. Barwa, by od 2009 roku gromadzić tysiące melomanów pod szyldem Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.

Radziejowice i festiwale

Jak w kalejdoskopie przemkną przed naszymi oczami gwiazdy kolejnych edycji festiwalu, odwiedzimy najważniejsze miejsca, wraz z tymi najnowszymi: Nowym Domem Sztuki, nie omijając miejsca letnich prezentacji – festiwalowego namiotu.

Naszym celem jest ukazanie ujmującego piękna radziejowickiego pałacu, jego otoczenia, tej tak lubianej przez twórców i gości niepowtarzalnej aury

Paweł Kos-Nowicki

Festiwalowy afisz aż błyszczy od nazwisk gwiazd światowego formatu. Widzowie zobaczą na nim nazwiska Branforda Marsalisa, Janusza Olejniczaka, Agnieszki Duczmal czy Jerzego Maksymiuka.

- Naszym celem jest ukazanie ujmującego piękna radziejowickiego pałacu, jego otoczenia, tej tak lubianej przez twórców i gości niepowtarzalnej aury – mówi dyrektor Domu Pracy Twórczej i animator kulturalnych wydarzeń, Paweł Kos-Nowicki. - Sądzę, że można użyć wręcz stwierdzenia, że to miejsce otacza genius loci, coś co sprawia, że z każdym rokiem nasza oferta jest coraz bardziej rozbudowana, otwieramy się na nowe, piękne rzeczy, dając możność obcowania ze sztuką najwyższych lotów w ramach ponad 60 wydarzeń rocznie. A wszystko to dla państwa, naszych gości – dodaje.

Otwarcie wystawy: 21 grudnia 2024 r. godz. 18.00. Nowy Dom Sztuki Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego