Jazz 2015 zamiast Jamboree

Wokalistki Stacey Kent i Urszula Dudziak będą gwiazdami festiwalu Jazz 2015, który rozpoczyna się w czwartek w Warszawie.

Publikacja: 03.12.2015 10:10

Atom String Quartet

Foto: Fotorzepa/Marek Dusza

Występ Urszuli Dudziak w Muzeum Historii Żydów Polskich otworzy 3 grudnia festiwal Jazz 2015 powołany w miejsce historycznego Jazz Jamboree przez Fundację Jazz Jamboree i Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.

Wyrokiem sądu PSJ ostatecznie stracił prawo do posługiwania się nazwą Jazz Jamboree na rzecz spółki Ars Polona. Dla fanów było mniej istotne, kto Jazz Jamboree organizował, ważne, że był to czas wielkiego jazzu, święto jego miłośników z Polski i krajów Bloku Wschodniego. Po dwóch festiwalach jazzowych w Sopocie w latach 1956 i 1957 imprezę przeniesiono do Warszawy, gdzie odbyła się pod nazwą Jazz 58. Dopiero od następnego roku posługiwano się nazwą Jazz Jamboree, którą nadał mu Leopold Tyrmand. Nazwy użył po raz pierwszy grafik Jerzy Skarżyński na swoim plakacie festiwalu Sopot 1956 nawiązując do harcerskich zlotów młodzieży.

Festiwal Jazz 2015, który można nazwać spadkobiercą tradycji jesiennych zlotów miłośników tej muzyki, ma skromny program. Brakuje wielkich amerykańskich gwiazd, które zawsze były atrakcją warszawskiej sceny o tej porze roku. Dzisiejszy koncert Superbandu Urszuli Dudziak łączy się z obchodami 50-lecia magazynu „Jazz Forum”. Jutro, 4 grudnia w Klubie Palladium wystąpi amerykańska wokalistka Stacey Kent z zespołem swojego męża, saksofonisty, kompozytora i aranżera Jima Tomlinsona. W programie znajdą się nastrojowe ballady z właśnie wydanego albumu Stacey Kent „Tenderly”.

W sobotę 5 grudnia festiwal przeniesie się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wystąpi niezwykle popularny Atom String Quartet, który niedawno wydał podwójny album „Atom Sphere” i przede wszystkim nowe kompozycje znajdą się w programie wieczoru. W niedzielę w tym samym miejscu zagra międzynarodowy kwartet znakomitego saksofonisty Macieja Obary.

Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie poniedziałkowy koncert „100-lecie Franka Sinatry na 50-lecie Jazz Forum”. W specjalnym programie z piosenkami znanymi z repertuaru wielkiego amerykańskiego wokalisty wezmą udział: Janusz Szrom, mieszkająca w Szwecji Vivian Buczek, Sławek Uniatowaski, Bigband Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina oraz duet wokalisty Wojciecha Myrczka z pianistą Pawłem Tomaszewskim.

Dzień później organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny „50 lat minęło – znaczenie Jazz Forum i muzyki jazzowej dla kultury europejskiej”.

Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka