Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie

Choć trudno w to uwierzyć, prace tych światowych sław oraz dzieła kilkudziesięciu innych współczesnych artystów możemy zobaczyć na dostępnej dla każdego wystawie, zorganizowanej przez OmenaArt Foundation.

Publikacja: 05.05.2025 12:11

Rzeźby Jeffa Koonsa  na TOP CHARITY Art 2025: "Balloon Monkey" (Orange), "Balloon Rabbit" (Violet),

Rzeźby Jeffa Koonsa na TOP CHARITY Art 2025: "Balloon Monkey" (Orange), "Balloon Rabbit" (Violet), "Balloon Swan" (Magenta)

Foto: Monika Kuc

Wystawa w Oranżerii Muzeum pałacu Króla Jana III w Wilanowie dzieli się na cztery części (aukcyjne i i wyłącznie prezentacyjne): TOP CHARITY Auction (dzieła z niej będą licytowane na wielkiej charytatywnej aukcji 7 czerwca); Artis Arundo Spotlight z pracami młodych artystów (można je będzie licytować online od 22 maja do 8 czerwca na platformie Polswiss Art); Kolekcja Afrykańska OmenaArt Foundation, umożliwiająca poznanie kolekcji sztuki należącej do fundacji oraz plenerowy Ogród Rzeźby powstały we współpracy z Opera Gallery.

Hitem pokazu są trzy balonowe rzeźby Jeffa Koonsa, amerykańskiego artysty o statusie celebryty, reprezentanta pop-artu, jednego z najdroższych artystów współczesnych na świecie.

Ikoniczne dzieła Koonsa

Sztuka Jeffa Koonsa (ur. 1955) budzi nieustające kontrowersje, bo balansuje na granicy kiczu. Jego rzeźby i obrazy budzą więc zawsze duże emocje i sprzeczne opinie, czy Koons jest genialnym innowatorem, czy mistrzem banalności.

Dzieła artysty znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i muzeów świata. Miał też liczne głośne wystawy m.in. w Whitney Museum of American Art., Centre Pompidou w Paryżu, Guggenheim Museum Bilbao, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie. W Paryżu obok Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris jego 12-metrowe tulipany upamiętniają ofiary zamachów terrorystycznych .

W 2019 roku w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku rzeźba „Rabbit” została sprzedana za 91,1 mln dolarów, stając się jednym z najdroższych dzieł żyjącego artysty. W Wilanowie możemy zobaczyć trzy kameralne rzeźby – miniatury Koonsa z glazurowanej porcelany o neonowych barwach: Balloon Monkey (Orange), Balloon Rabbit (Violet), Balloon Swan (Magenta). Balonowa małpka, królik i łabędź mają wszystkie cechy jego stylu w ikonicznych dziełach, chociaż nie osiągają gigantycznych rozmiarów ani nie są wykonane z polichromowanej stali. Ale dlatego też cenowo są przystępniejsze (szacunkowa cena to 350-400 tys. zł).

W Ogrodzie Rzeźby

O Niki de Saint-Phalle (1930–2002) jest ostatnio głośno za sprawą biograficznego filmu „Niki”, opowiadającego o jej drodze do artystycznej kariery po przezwyciężeniu życiowych traum.

Rozgłos przyniosły jej „Rozstrzelane obrazy”, prace powstałe podczas wywołujących kontrowersje happeningów, gdy strzelała do swoich obrazów i rzeźb na oczach publiczności. A także figuralne rzeźby z tworzyw sztucznych kobiecych postaci z serii „Nany”.

Jej prace znajdują się m.im w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Nicei. Do najpopularniejszych należy słynna „Fontanna Strawińskiego" przed paryskim Centrum Pompidou, którą stworzyła wraz z Jeanem Tinguelym, malarzem i rzeźbiarzem w 1983 roku.

A także Il Giardino dei Tarocchi (Ogród Tarota) w Toskanii, nad którym pracowała ponad dwadzieścia lat, wypełniając go ponad 20 monumentalnymi figurami, pokrytymi mozaikami z kolorowych kamieni oraz odłamkami ceramiki i luster.

Niki de Saint-Phalle "The Prophet" w Ogrodzie Rzeźby w Wilanowie

Niki de Saint-Phalle "The Prophet" w Ogrodzie Rzeźby w Wilanowie

Foto: Monika Kuc

Prezentowana w Ogrodzie Rzeźby w Wilanowie wielobarwna rzeźba „The Prophet” (1990) nawiązuje właśnie do Wielkich Arkanów Tarota. Figura ta łączy cechy duchowego przewodnika, poszukiwacza prawdy i maga.

Natomiast monumentalna rzeźba z brązu Amedeo Modiglianiego także wystawiana w plenerowym Ogrodzie w Wilanowie, to studium głowy „Tête de Cariatide” (1910) zainspirowane estetyką rzeźby afrykańskiej. Maskami Baule z Wybrzeże Kości Słoniowej, które artysta musiał widywać na paryskich targach lub w Muzeum Etnograficznym Trocadéro.

Modigliani (1884-1924) wyrzeźbił tę pracę najpierw w drewnie, następnie została ona odlana z brązu, o czym świadczy widoczna na jej powierzchni faktura – odcisk słojów. Obiekt na wilanowskiej wystawie jest jedną z ośmiu edycji tej serii. Pozostałe znajdują się w kolekcjach publicznych na całym świecie, m.in. w Maroku, Arabii Saudyjskiej, na placu przed kościołem Sant’Ivo alla Sapienza w Rzymie.

Amadeo Modigliani Studium głowy „Tête de Cariatide”A

Amadeo Modigliani Studium głowy „Tête de Cariatide”

Amadeo Modigliani Studium głowy „Tête de Cariatide”A

Foto: Monika Kuc

Pośród plenerowych rzeźb uwagę przykuwają też dwie figury kobiece hiszpańskiego artysty Manolo Valdésa, którego, przedstawiające królową Marianę drugą żonę Filipa IV (rzeźba aluminiowa) i ich córkę infantkę Małgorzatę Teresę (rzeźba z żywicy), inspirowane malarskimi portretami dworu hiszpańskiego Diego Velázqueza.

W Ogrodach Rzeźby podziwiać można także dzieła Pablo Atchugarry, Anthony Jamesa, Xaviera Mascaro, Pietera Obelsa, Bernara Veneta.

Afrykańska kolekcja 

Sztuka afrykańska z systematycznie rozwijanej kolekcji OmenaArt Foundation prezentowana jest po raz pierwszy. W zbiorach fundacji znajdują się głównie dzieła artystek i artystów pochodzących z Afryki Subsaharyjskiej

Na wystawie w Wilanowie wystawiono prace El Anatsui – autora monumentalnych instalacji z odzyskanych materiałów, Ndidi Dike, poruszającej tematykę przemocy kolonializmu i pamięci, Eddy Kamuanga Ilunga – malarza ukazującego zderzenie tradycji z globalizacją, Ibrahima Mahamy, tworzącego wielkoformatowe kompozycje z tkanin fotografki Zanele Muholi, malarza Ablade Glovera oraz Rity Mawuena Benissan, LR Vandi i Kwaku Yaro.

W tej części wystawy można również poznać lepiej charytatywne działania fundacji w Ghanie

Na otwarciu wystawy ghański artysta Ibrahim Mahama powiedział: - Wierzę, że sztuka może zmieniać rzeczywistość, budować mosty i poruszać najczulsze struny. To, co robimy, ja – za pośrednictwem sztuki, a Omenaa – w fundacji, wyrasta z tego samego przekonania, że prawdziwa zmiana zaczyna się tam, gdzie ludzie odzyskują głos, przestrzeń i tożsamość, czy to przez sztukę, czy przez edukację.

Charytatywna aukcja

Na głównej aukcji TOP CHARITY 7 czerwca licytowane będą prace 50 artystów. Oprócz Jeffa Koonsa także m.in. Tadeusza Kantora, Tadeusza Łodziany, Bożenna Biskupskiej, Macieja Kasperskiego.

Dochód TOP CHARITY Auction przeznaczony zostanie na działania filantropijne Omenaa Foundation, OmenaArt Foundation, Rafał Brzoska Foundation i Konsorcjum Filantropijnego.

Omenaa Mensah, fundatorka OmenaArt Foundation podkreśla: - Na TOP CHARITY Art sztuka nie kończy się na ścianach muzeum. Przekłada się na konkretne działania społeczne i pomoc najbardziej potrzebującym. To także dowód na to, że kolekcjonowanie dzieł i filantropia mogą iść ramię w ramię.

Czytaj więcej

Artysta wśród kwitnących żonkili

Wystawa Top CHARITY ART (kuratorki Natalia Bradbury i Isabel de Vasconcellos, scenografia Boris Kudlička) i aukcja odbywa się już po raz trzeci w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W ciągu minionych trzech lat udało się zebrać ponad 85 mln zł (rekord 6,8 mln zł ustanowiła w 2024 roku rzeźba Igora Mitoraja), które przeznaczano na Kids Haven School w i budowę w jej sąsiedztwie kompleksu sportowo-artystycznego w Ghanie; na wsparcie 48 placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce i uchodźców z Ukrainy oraz programy stypendialne dla utalentowanych artystycznie młodych ludzi z małych miejscowości w Polsce.

Wystawę można oglądać do 24 czerwca 2025 roku w godz. 10-18. Wstęp w cenie biletu do parku. W dni powszednie warto dołączyć do oprowadzań kuratorskich (w czwartek o godz. 14, w pozostałe dni o godz. 16).

Wystawa w Oranżerii Muzeum pałacu Króla Jana III w Wilanowie dzieli się na cztery części (aukcyjne i i wyłącznie prezentacyjne): TOP CHARITY Auction (dzieła z niej będą licytowane na wielkiej charytatywnej aukcji 7 czerwca); Artis Arundo Spotlight z pracami młodych artystów (można je będzie licytować online od 22 maja do 8 czerwca na platformie Polswiss Art); Kolekcja Afrykańska OmenaArt Foundation, umożliwiająca poznanie kolekcji sztuki należącej do fundacji oraz plenerowy Ogród Rzeźby powstały we współpracy z Opera Gallery.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne