Wystawa w Oranżerii Muzeum pałacu Króla Jana III w Wilanowie dzieli się na cztery części (aukcyjne i i wyłącznie prezentacyjne): TOP CHARITY Auction (dzieła z niej będą licytowane na wielkiej charytatywnej aukcji 7 czerwca); Artis Arundo Spotlight z pracami młodych artystów (można je będzie licytować online od 22 maja do 8 czerwca na platformie Polswiss Art); Kolekcja Afrykańska OmenaArt Foundation, umożliwiająca poznanie kolekcji sztuki należącej do fundacji oraz plenerowy Ogród Rzeźby powstały we współpracy z Opera Gallery.
Hitem pokazu są trzy balonowe rzeźby Jeffa Koonsa, amerykańskiego artysty o statusie celebryty, reprezentanta pop-artu, jednego z najdroższych artystów współczesnych na świecie.
Ikoniczne dzieła Koonsa
Sztuka Jeffa Koonsa (ur. 1955) budzi nieustające kontrowersje, bo balansuje na granicy kiczu. Jego rzeźby i obrazy budzą więc zawsze duże emocje i sprzeczne opinie, czy Koons jest genialnym innowatorem, czy mistrzem banalności.
Dzieła artysty znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i muzeów świata. Miał też liczne głośne wystawy m.in. w Whitney Museum of American Art., Centre Pompidou w Paryżu, Guggenheim Museum Bilbao, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie. W Paryżu obok Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris jego 12-metrowe tulipany upamiętniają ofiary zamachów terrorystycznych .
W 2019 roku w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku rzeźba „Rabbit” została sprzedana za 91,1 mln dolarów, stając się jednym z najdroższych dzieł żyjącego artysty. W Wilanowie możemy zobaczyć trzy kameralne rzeźby – miniatury Koonsa z glazurowanej porcelany o neonowych barwach: Balloon Monkey (Orange), Balloon Rabbit (Violet), Balloon Swan (Magenta). Balonowa małpka, królik i łabędź mają wszystkie cechy jego stylu w ikonicznych dziełach, chociaż nie osiągają gigantycznych rozmiarów ani nie są wykonane z polichromowanej stali. Ale dlatego też cenowo są przystępniejsze (szacunkowa cena to 350-400 tys. zł).