Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka

Wielka majówka w Łazienkach Królewskich trwa do 4 maja. Wszystkie obiekty Łazienek można zwiedzać bezpłatnie. Czeka wystawa „Konstytucja 3 maja” i mnóstwo koncertów.

Publikacja: 02.05.2025 13:31

Podczas majówki w Łazienkach można zwiedzać wszystkie obiekty.

Podczas majówki w Łazienkach można zwiedzać wszystkie obiekty.

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Przed nami jeszcze trzy dni pełne atrakcji. 2 maja w Dzień Flagi i 3 maja w Święto Konstytucji w Pałacu na Wyspie można zobaczyć kopię Konstytucji 3 maja z 1791 roku, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Jest to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych epoki oświecenia i symbol niepodległości Polski.

Konstytucja 3 maja, demokratyczna i nowoczesna 

Konstytucja 3 maja znosiła liberum veto i wolną elekcję króla, znacznie wzmacniając władzę wykonawczą i osłabiając pozycję magnatów. Jako symbol walki o wolność i modernizacji ustroju naszego kraju wyznaczyła kierunek rozwoju myśli politycznej nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Jest uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, przyjętą w sposób demokratyczny konstytucję.

Znaczenie Konstytucji 3 maja doceniła w 2015 r. Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Na wystawie muzealni edukatorzy będą opowiadać o Konstytucji 3 maja, okolicznościach powstania ustawy zasadniczej, jej najważniejszych postanowieniach oraz historycznym znaczeniu. Wyjaśnią również, jaką rolę odegrał w jej uchwaleniu król Stanisław August Poniatowski

W Stajniach Kubickiego - 3 maja - odbędą się międzypokoleniowe warsztaty plastyczne.

 Konstytucja 3 maja wyznaczyła kierunek rozwoju myśli politycznej nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy.

4 maja członkowie Towarzystwa Stanisławowskiego w strojach z epoki zaprezentują przy Podchorążówce scenę pikniku z okresu oświecenia.

Przez cały weekend przy Podchorążówce (od strony Pałacu na Wyspie) można oglądać haftowany obraz „Wyszywany widok Amfiteatru”. Odtworzenie Łazienkowskiego zabytku to efekt kilkumiesięcznej pracy miłośniczek haftowania, stworzone pod okiem doświadczonej artystki tkanin.

Zwiedzanie, spacery, koncerty

Podczas całej majówki bezpłatnie można zwiedzać: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Stajnie Kubickiego: Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego z, Królewską Manufakturą Tkacką.

Można także 4 maja dołączyć do spacerów z przewodnikiem „Łazienki króla Stanisława Augusta” lub przyrodniczego „Poznajemy leśne drzewa"

Atrakcje majówki w Łazienkach trwają do niedzieli.

Atrakcje majówki w Łazienkach trwają do niedzieli.

Foto: Monika Kuc

Ne zabraknie też muzyki. 2 maja przy Podchorążówce koncertuje kameralna Polska Opera Królewska, grająca repertuar klasyczny. W programie m.in. „Duet kwiatów” z romantycznej opery „Lakmé” Léo Delibes'a oraz słynne utwory kompozytorów doby klasycyzmu - Menuet G-dur Ludwiga van Beethovena zostawiony z Menuetem Luigiego Boccherinieg i utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (m.in. finezyjne divertimenti z 1770 roku i zachwycająca serenada „Eine kleine Nachtmusik”).

Wieczorem w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbędzie się dziś koncert „Szybowanie, czyli poetycko-muzyczna przeprawa przez Wisłę”, podczas którego Magdalena Warzecha, aktorka Teatru Narodowego , zabierze publiczność w niezwykłą podroż, pełną finezji, subtelnego poczucia humoru i wzruszeń. Poezji polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej towarzyszyć będzie jazzowa oprawa w wykonaniu muzyków: Bogdana Hołowni - fortepian, Serhii Okhrimchuka – skrzypce i Wojciecha Pulcyna - kontrabas. (godz. 18, obowiązują bilety).

4 maja w Sali Balowej na Pałac na Wyspie utwory muzyki klasycznej grać będą studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

A po południu w Teatrze Królewski w Starej Oranżerii odbędzie się YANA KONCERT(godz. 17, obowiązują bilety). Joanna Bieńkowska – instrumentalistka i wokalistka, występująca pod pseudonimem artystycznym YANA, łączy brzmienie pianina oraz instrumentów smyczkowych z dźwiękami analogowych syntezatorów i elektroniką. Inspiracje czerpie z natury i codziennych obserwacji. Jej debiutancki album „Solace” osiągnął dotąd ponad dwa miliony odtworzeń.

Przed nami jeszcze trzy dni pełne atrakcji. 2 maja w Dzień Flagi i 3 maja w Święto Konstytucji w Pałacu na Wyspie można zobaczyć kopię Konstytucji 3 maja z 1791 roku, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Jest to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych epoki oświecenia i symbol niepodległości Polski.

Konstytucja 3 maja, demokratyczna i nowoczesna 

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne