Nie żyje Tomasz Łubieński. Słynny prozaik i eseista miał 85 lat

W wieku 85 lat zmarł Tomasz Łubieński, prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, autor kilkunastu sztuk teatralnych i książek.

Publikacja: 15.03.2024 12:45

Tomasz Łubieński

Tomasz Łubieński

Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

O śmierci Tomasza Łubieńskiego napisał w mediach społecznościowych Instytut Książki. Prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Książki" zmarł w wieku 85 lat – około miesiąc przed swoimi 86. urodzinami.

Tomasz Łubieński nie żyje

Debiutem literackim urodzonego 18 kwietnia 1938 roku w Warszawie Tomasza Łubieńskiego, była jednoaktówka "Gra" opublikowana w 1959 roku w „Dialogu”. Jego pierwszą książką prozatorską jest zaś wydany w 1962 roku tom opowiadań "Ćwiczenia". 

Na początku swojej twórczości Łubieński skupiał się na dramatopisarstwie – jest autorem kilkunastu sztuk, z których scenicznej realizacji doczekały się m.in. "Zegary" (Stary Teatr w Krakowie, 1970), "Koczowisko" (Teatr Polski we Wrocławiu 1979), "Śmierć komandora" (Teatr Polski we Wrocławiu 1984) oraz "Ostatni" (Teatr Narodowy w Warszawie, 2003).

Czytaj więcej

Nie żyje Alicja Pawlicka. Aktorka miała 90 lat

Jak pisze TVN24, Łubieński pracował także w tygodniu „Kultura”, a od 1978 publikował w czasopiśmie "Res Publica", którego był współzałożycielem. 

Największą sławę Łubieńskiemu przyniósł tom esejów "Bić się czy nie bić”, który ukazał się w 1978 roku. Poświęcony był on rozważaniom o sensie polskich powstań narodowych w XVIII i XIX wieku.

Twórczość Tomasza Łubieńskiego. Eseista i dramaturg miał 85 lat

W wydanej w 2004 roku książce "Ani tryumf, ani zgon" Łubieński polemizuje z mitem powstania warszawskiego, zaś w książce z 2009 roku "1939. Zaczęło się we wrześniu" Łubieński stawia pytania o to, czy polskie państwo przygotowane było w 1939 roku do wojny i jaki jest mit polskiego września.

W latach 80. XX wieku Łubieński publikował w czasopismach emigracyjnych "Aneks" i "Zeszyty Literackie". Od 1989 do 1992 był natomiast członkiem redakcji "Tygodnika Solidarność” oraz działaczem "Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Pisarz był również między innymi członkiem Związku Literatów Polskich (1972-1983) i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989), Polskiego PEN Clubu (od 1979). 

W 2006 roku Tomasz Łubieński odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci Tomasza Łubieńskiego napisał w mediach społecznościowych Instytut Książki. Prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Książki" zmarł w wieku 85 lat – około miesiąc przed swoimi 86. urodzinami.

Tomasz Łubieński nie żyje

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz