Darmowy listopad w rezydencjach królewskich z mnóstwem atrakcji

Odwiedzający mogą bezpłatnie obejrzeć zabytkowe wnętrza, stałe i czasowe ekspozycje, wybrać się na tematyczne spacery, wziąć udział w warsztatach, lekcjach muzealnych i w innych wydarzeniach w dziewięciu instytucjach w różnych miejscach Polski.

Publikacja: 04.11.2023 17:47

Inauguracja "Bezpłatnego listopada" w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Inauguracja "Bezpłatnego listopada" w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Foto: Monika Kuc

Ciesząca się dużym zainteresowaniem akcja odbywa się już po raz dwunasty pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczna jej inauguracja miała miejsce w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Na towarzyszącej jej piątkowej konferencji prasowej prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego przypominał, że kiedy w 2012 roku akcja startowała,  uczestniczyły w niej cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W kolejnych latach dołączyły do nich następne. I obecnie to dziewięć instytucji, a nawet można mówić o jedenastu miejscach, ponieważ w akcji biorą udział także oddziały muzeów. Prestiżowe grono powiększyło się więc o muzea w zamkowych siedzibach w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie (oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku).

Minister zapowiedział też, że w przyszłym roku poszerzy się jeszcze w innych miesiącach oferta bezpłatnego wstępu do państwowych instytucji kultury. - Dzięki znacznemu wzrostowi budżetu resortu kultury od połowy przyszłego roku dzieci i młodzież oraz seniorzy i renciści będą mogli korzystać bez opłat z oferty przygotowanej przez państwowe instytucje kultury. – dodał.

A Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie podkreśliła, że „Darmowy Listopad” to bardzo ważny program dla Łazienek. – Od kilku lat konsekwentnie realizujemy strategię myślenia o naszym Muzeum nie jedynie, jako o miejskim parku, ale jako o zabytkowym ogrodzie, pełnym zabytkowych wnętrz, niezniszczonych podczas II wojny światowej, co jest tak ważne dla naszego miasta. Listopad, czyli miesiąc, kiedy jeszcze chcemy spacerować, jest doskonałym czasem, żeby również zapraszać państwa bezpłatnie do naszych licznych zabytkowych wnętrz. - mówiła

W Łazienkach Królewskich wszystkie zabytkowe obiekty można zwiedzać w listopadzie za darmo, indywidualnie lub dołączając do oprowadzań z przewodnikiem po Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim. Tematy poruszane przez przewodników to m.in. „ Życie towarzyskie na dworze króla Stanisława Augusta”. „ Co kryją wnętrza Starej Oranżerii?”, „Wątki mitologiczne w Pałacu na Wyspie”, „Pałac Myślewicki ks. Józefa Poniatowskiego”.

Warto także w Łazienkach odwiedzić wystawy czasowe: „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty” w Podchorążówce oraz wystawę „Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska” w Starej Oranżerii.

Od Wawelu do Malborka

Na Wawelu można oglądać nie tylko Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, ale także dwie wspaniałe wystawy. „Obraz Złotego Wiek”, prezentujący szeroką panoramę kultury artystycznej, literackiej, naukowej, jaka rozwijała się w Polsce XVI wieku pod rządami dwóch ostatnich Jagiellonów - wówczas na obszarze państwa polsko-litewskiego. Niezapomniane wrażenie wywiera możliwość obejrzenia z bliska słynnych wawelskich głów (wyjątkowo zdjęto je z kasetonów stropu Sali Poselskiej i wkomponowano w naziemną instalację, pozwalająca stanąć z nimi twarzą w twarz).

Drugą wystawą jest „Nowy Skarbiec Koronny”, otwarta w zeszłym roku, wielokrotnie nagradzana, która od początku przyciąga tłumy turystów. Na Zamku Królewskim na Wawelu obowiązują wejściówki.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej, w tym: Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Sal Sejmowych oraz wystawy „Pocztówki

z widokiem na Zamek”, a także pokazu obrazu  "Portret młodzieńca" Tycjana. A w Pałacu pod Blachą można zwiedzać Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawę wielkiej trójki malarzy: François Gérarda, Horace’a Verneta oraz Téodore’a Géricaulta.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zobaczymy apartamenty królewskie i marszałkowej Lubomirskiej, pokoje chińskie i myśliwskie a także galerię magazynową, wystawę stałą „Kolekcjonerstwo Potockich” i „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”. poświęconą niezwykłemu zjawisku kulturowemu dawnego piśmiennictwa Tatarów polsko-litewskich.

Muzeum Zamkowe w Malborku skupia się na statusie Malborka jako rezydencji królewskiei i przypomina, że mija dokładnie 400 lat od wizyty Zygmunta III Wazy w Prusach Królewskich i w Malborku.  Zachęca do zwiedzania zamku i wystawy plenerowej „Wazowie w Malborku”, opowiadającą m.in. o podróży Zygmunta III.

W Wieliczce będzie natomiast można bezpłatnie zwiedzić Zamek Żupny - dawną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa. I obejrzeć wystawę „Solniczki - małe arcydzieła sztuki” oraz ekspozycję poświęconą królowi Janowi III Sobieskiemu.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu udostępnia wszystkie wystawy stałe, m.in. w dawnej kuchni królewskiej, lapidarium oraz ekspozycje biżuterii wykonanej z wydobywanego w okolicy krzemienia pasiastego. Wstęp wolny również na dwie wystawy czasowe. Ekspozycja „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf” prezentuje kolekcję ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych, które Kamocki przekazał muzeum. Od 8 listopada można będzie oglądać też pokaz „Moda w służbie wolności”, mówiący o patriotyzmie Polek i symbolach żałoby narodowej.

Największym skarbem Muzeum Narodowego w Lublinie jest Kaplica Trójcy Świętej ze wspaniałymi freskami, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Muzeum oferuje tez w listopadzie pokazy filmowe, warsztaty i lekcje muzealne

Zamek Królewski w Poznaniu zaprasza na oprowadzania zatytułowane „Co trzeba wiedzieć o zamku?”, przybliżające historię Wzgórza Przemysła. A także na wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości” z oprowadzaniem kuratorskim - prezentację skarbu sreber Funduszu Obrony Narodowej. I na koncert pieśni patriotycznych- 12 listopada.

Ciesząca się dużym zainteresowaniem akcja odbywa się już po raz dwunasty pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczna jej inauguracja miała miejsce w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne
Kultura
„Gwiezdne wojny: Akolita”, czyli dlaczego Putin ma kim manipulować
Kultura
Nie będzie agencji zabytków, Ministerstwo Kultury łączy instytuty
Kultura
Janusz Rewiński nie żyje. Stworzył postaci memiczne zanim wymyślono memy
Kultura
Sto lat surrealizmu w Polsce. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?