Cisza wyborcza: jak kulturalnie spędzić czas

Przebiegająca w bardzo niekulturalny sposób kompania wyborcza skończyła się i nareszcie można spędzić czas w kulturalny sposób. Zagra Hey, jest nowa książka Żulczyka, wystawa z Cate Blanchet, premiera Jana Klaty.

Publikacja: 14.10.2023 08:30

Film „Chłopi” studia BreakThru Films

Film „Chłopi” studia BreakThru Films

Foto: materiały prasowe

"Znachor" kontra "Nigdzie"

Ci, którzy oglądali debaty polityczne i przegapili „Znachora” w Netfliksie powinni zobaczyć jak złe intencje się mszczą i dobro triumfuje. W drugim tygodniu wyświetlania w Netfliksie „Znachor” utrzymał pierwszą pozycję w Polsce. Globalnie wciąż jest drugi wśród filmów nieanglojęzycznych, ale z nieco słabszym wynikiem 10,5 mln odsłon.

Numerem 1 w Netfliksie jest hiszpański thriller „Nigdzie”, który miał w drugim tygodniu obecności w Netflix 29 mln 900 mln wyświetleń, czyli zanotował oglądalność rosnącą.

Czytaj więcej

„Znachor” już drugi tydzień najchętniej oglądany w Polsce

Fabuła jest następująca: ciężarna bohaterka musi uciekać z kraju, w którym rządzi dyktatura, skończyły się jej wszystkie zasoby i nie ma już nadziei na nic. Podróż spędza w kontenerze, który podczas burzy trafia do morza. Od tego momentu kobieta zaczyna walkę o życie. W rolach głównych Anna Castillo („Doskonała historia”) i Tamar Novas („Bałagan, jaki zostawisz”).

"Chłopi" animują

Tymczasem w kinach można oglądać „Chłopów”, pary DK Welchman i Hugh Welchmana, którzy będą reprezentować Polskę w wyścigu o Oscara. „Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły.

Czytaj więcej

"Chłopi": Jagna na pierwszym planie

Hey świętuje

Fani Kultu nie pójdą na koncerty w Berlinie i Hamburgu, ale Hey zaprasza 14 i 15 października na dwa „kosmiczne koncerty” do Spodka w Katowicach. W 2017 roku grupa po 25 latach na scenie i 19 wydanych albumach, podjęła decyzję o zawieszeniu działalności.

Czytaj więcej

Kazik Staszewski w szpitalu, Część koncertów odwołana

Teraz, po 6 latach Hey powraca, żeby świętować 30-lecie debiutu. Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk, Marcin Żabiełowicz, Jacek Chrzanowski, Robert Ligiewicz i Marcin Macuk przypomną najważniejsze piosenki z dyskografii zespołu.

"Wyzwolenie" Jana Klaty

Nie próżnują teatry. Otwiera się Teatr Wybrzeże w Gdańsku po przebudowie. Na dobry początek „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w inscenizacji Jana Klaty. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Dramat Wyspiańskiego na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze – w sferze wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Czytaj więcej

Jan Klata: Łączy nas tylko nienawiść

Cate Blanchet i ciało

Z kolei BMW Art Club we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową prezentuje polską premierę projektu „EVOLVER”, przy tworzeniu którego współpracowały wybitne postaci z różnych dziedzin kultury, między innymi gwiazda kina Cate Blanchett, legendarny twórca filmowy Terrence Malick, a także Jonny Greenwood (Radiohead), Meredith Monk, Jóhann Jóhannsson, Howard Skempton oraz Jon Hopkins – muzycy, których utwory zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej seansu.

Wystawowy seans VR dzięki innowacyjnemu połączeniu sztuki, nauki i zaawansowanych technologii, daje głęboki wgląd w mikrokosmos ludzkiego ciała i więzi łączących go z makrokosmosem natury.

Jan Matejko i jego lekcja

W Muzeum Narodowym w Krakowie warto obejrzeć wystawę „Matejko. Malarz i historia”. Przybliża fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym - w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomni także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce.

Czytaj więcej

Trudne pytania Matejki. Wielka wystawa w Krakowie

Jan Matejko jednak nie tylko opowiadał o polskich, w większości, dziejach, ale czynił to w sposób, który zdumiewał widzów zarówno w Krakowie czy Warszawie, jak i w Wiedniu czy Paryżu. „Skarga” i „Rejtan” witane były w stolicy Francji jako znak odrodzenia wielkiego malarstwa historycznego, które w drugiej połowie XIX w. przechodziło niewątpliwy kryzys.

Jakub Żulczyk powraca

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości książkowych jest „Dawno temu w Warszawie” Jakuba Żulczyka, kontynuacja „Ślepnąc od świateł”. Fabuła jest następująca: „Stało się. Świat się skończył. Nadeszło Groźne i Inne. Przestańcie się mazać, to dopiero początek.

Nie zapinajcie pasów. To bez sensu (…) cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami (..) Parę lat po wydarzeniach ze „Ślepnąc od świateł” bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne. I gęste”.

"Znachor" kontra "Nigdzie"

Ci, którzy oglądali debaty polityczne i przegapili „Znachora” w Netfliksie powinni zobaczyć jak złe intencje się mszczą i dobro triumfuje. W drugim tygodniu wyświetlania w Netfliksie „Znachor” utrzymał pierwszą pozycję w Polsce. Globalnie wciąż jest drugi wśród filmów nieanglojęzycznych, ale z nieco słabszym wynikiem 10,5 mln odsłon.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Nie żyje Benji Gregory. Aktor znany z kultowego sitcomu "Alf" miał 46 lat
Kultura
Nie zagra już osła w nowym „Shreku”. Jerzy Stuhr z nieba do piekła, czyli artysta gigant
Kultura
Artystyczny weekend w Krakowie
Kultura
Nowa kolekcja Wojciecha Fibaka. Sztuka wciąga jak tenis
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Kultura
Gloria Artis dla Anny i Jerzego Staraków
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą