Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie (15–18 maja) odbędą się w przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki oraz po raz pierwszy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gościem honorowym jest Republika Korei.

Publikacja: 10.05.2025 09:54

Jakub Żulczyk przed premierą „Kandydata”

Jakub Żulczyk przed premierą „Kandydata”

Foto: Mat.Pras./ Świąt Książki

Najgłośniejszą premierą będzie z pewnością „Kandydat” Jakuba Żulczyka, który spotka się z czytelnikami 17 maja. Autor książkowych i scenariuszowych bestsellerów po raz pierwszy zdecydował się na satyrę polityczną, zaś w głównych bohaterach akcji rozgrywającej się w trakcie drugiej, finałowej tury głosowania wyborów prezydenckich czytelnicy mogą dopatrywać się czołowych postaci polskiej prawicy, ale też liberalnych, opozycyjnych – za rządów Zjednoczonej Prawicy – przedstawicieli mediów. Żulczyk zastrzega, że to fikcja o „pustce władzy".

Całość rozgrywa się wokół obyczajowej tajemnicy walczącego o reelekcję prezydenta. Książka jest ostra i bezwzględna – wobec wszystkich, nie brakuje jej też groteskowego humoru. Ciekawe, co się będzie działo wokół tej premiery? „To chyba będzie czytana, przeżywana i hejtowana książka” – stwierdził sam Żulczyk.

Jakub Żulczyk i Szczepan Twardoch

Paweł Potoroczyn będzie podpisywał „A to było tak”, „Ludzką rzecz” i „Każdy, kiedyś”, czyli premierową, trzecią część swojej trylogii, której fikcyjni (a może nie do końca?) bohaterowie zawirusowali rzeczywistość władców i celebrytów PRL, tych jak najbardziej realnych.

Czytaj więcej

Podcast „Rzecz o książkach”: Czy Jakub Żulczyk wystartuje na prezydenta?

Krystyna Kofta pojawi się z nową książką „Przesądy. Mój osobisty abecedariusz”. Małgorzata Kalicińska spotka się z czytelnikami przy okazji premiery „Domu na głowie" o gangu seniorów, Tomasz Jastrun - „Trąby powietrznej”, zaś Jacek Cygan „Ciao, Goethe!” o włoskich podróżach poety.

Szczepan Twardoch będzie podpisywał „Nulla”, zaś Jacek Dehnel zeszłoroczną „Tajną Warszawę”, Marek Bieńczyk „Rondo Wiatraczna", Marcin Meller „Dzieci lwa" i „Czerwoną ziemię”. Pojawią się Katarzyna Bonda, Rafał Olbiński, Maciej Wojtyszko nie tylko z Brombą, Michał Rusinek, Filip Springer, a także gwiazdy świata mediów – Marek Niedźwiecki, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, Michał Figurski.

Czytaj więcej

Jak young adult niszczy literaturę. Książki dla młodzieży pełne bylejakości

– Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie organizowane są zgodnie z założeniami najlepszych targów książki na świecie, z udziałem międzynarodowego grona wystawców, pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, kraju – gościa honorowego, z festiwalami, strefami tematycznymi i wydarzeniami branżowymi – poinformowali Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, i Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, organizatora targów. – Gwarantujemy bezpłatny wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach odwiedzającym targi oraz transmisję wybranych wydarzeń w mediach społecznościowych.

Poprzednie targi w ciągu czterech dni odwiedziło 120 000 osób. To rekord, na który zapracowało blisko 600 wystawców i twórców. Z publicznością spotkało się blisko 1000 ludzi świata książki, w tym z Włoch, które były gościem honorowym targów. Tym razem z Włoch przyjedzie czołowy włoski polityk Giulio Tremonti, autor książki „Wojna czy pokój”, która mówi o napięciach we współczesnym świecie i o tym, co czeka Europę, a także Sandrone Dazieri, autor bestselerów „Mężczyzna z silosu”, „Anioł śmierci” oraz „Król monet”.

Targi Książki: silna reprezentacja Republiki Korei

Gościem honorowym będzie Republika Korei, a jej stoisko zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN. Korea proponuje bardzo mocną reprezentację, laureatów prestiżowych nagród. Park Sangyoung był nominowany do Bookera’ 2022 za powieść „Miłość w wielkim mieście”. To tegoroczna polska premiera. Chung Bora za zbiór opowiadań „Przeklęty królik” również była nominowana do Bookera’ 2022 r. i została finalistą National Book Awards w 2023 r. Jeon Heyjin to autorka książki dla dzieci „Marie Curie from My Class”. Victor Cha, prezes Katedry Geopolityki i Polityki Zagranicznej oraz Katedry Korei w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, wraz z Ramonem Pacheco Pardo wprowadzają w historię kraju książką „Korea. Nowa historia Południa i Północy”.

Kim Hoyeon jest autorem wielu książkowych bestselerów, m.in. „Nietuzinkowego sklepu całodobowego”. Jego najnowsza książka „My Don Quixote” o ludziach urzeczywistniających marzenia otrzymała Booksellers’ Award 2024. Shin Kyungsook wydała „Zaopiekuj się moją mamą” w 40 krajach, a powieść trafiła m.in. na listę bestsellerów „New York Timesa”. Od tego roku jest na polskim rynku. Koreańskie spotkania autorskie, wykłady i panele, z tłumaczeniem na język polski, odbywać się będą w Sali im. Kisielewskiego.

Targi Książki i prestiżowe nagrody

Z kolei narodowe stoisko Ukraiński Salon Książki powstanie pod opieką Ambasady Ukrainy w Polsce i Ukraińskiego Instytutu Książki. Do Warszawy przyjadą czołowi ukraińscy wydawcy, nie zabraknie spotkań z ukraińskimi autorami, a to za sprawą Festiwalu SIŁA SŁOWA, który począwszy od majowych targów, będzie organizowany cyklicznie podczas targów książki w Warszawie, Katowicach i stołecznych Targów Książki Historycznej.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie według Szczepana Twardocha: Żaden diament, sam popiół zostanie

Ponadto na targach powstanie zbiorcze stoisko Białoruski Salon Książki „Wolna Białoruś”. Odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa, jeden z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Festiwal Kryminalna Warszawa to także VI edycja Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Targi zapraszają również na Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Branża będzie obserwować Literackie Influ Space, influencerów, którzy integrują świat mediów społecznościowych z tradycyjną kulturą czytelnictwa. Nie zabraknie Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”.

Zostanie przyznana nagroda targów – IKAR.

Najgłośniejszą premierą będzie z pewnością „Kandydat” Jakuba Żulczyka, który spotka się z czytelnikami 17 maja. Autor książkowych i scenariuszowych bestsellerów po raz pierwszy zdecydował się na satyrę polityczną, zaś w głównych bohaterach akcji rozgrywającej się w trakcie drugiej, finałowej tury głosowania wyborów prezydenckich czytelnicy mogą dopatrywać się czołowych postaci polskiej prawicy, ale też liberalnych, opozycyjnych – za rządów Zjednoczonej Prawicy – przedstawicieli mediów. Żulczyk zastrzega, że to fikcja o „pustce władzy".

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera
Literatura
Gwiazda talk-show i kandydat na prezydenta. Nie Stanowski, lecz Kołakowski
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: „Wyjarzmiona” jak zbiorowy pozew za pańszczyznę
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem