Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 08.12.2023 02:46 Publikacja: 08.10.2023 08:09
„Zwierzęta na wojnie”, T. Kowalik, P. Słowiński, wyd. Fronda
Do tej pory w literaturze faktu temat zwierząt wykorzystywanych na wojnach praktycznie nie istniał. Książka Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego pt. „Zwierzęta na wojnie” zmienia ten stan rzeczy. Autorzy poprzez kilkadziesiąt ciekawych historii pokazują skalę udziału zwierząt w wojnach i sposoby ich wykorzystywania. Nie tylko tych kojarzonych z ludzkich gospodarstw, jak konie czy psy, ale również mniej oczywistych gatunków jak niedźwiedzie, delfiny, lwy morskie, koty, gołębie, kanarki, owce, szczury, nietoperze, a nawet kury czy wszy.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Patrzymy na siebie przez pryzmat uprzedzeń: jedna połowa społeczeństwa jest zła dla drugiej ze względu na swoje życiowe i polityczne wybory. Kultura, pochodzenie, kolor skóry czy orientacja są powodem podziałów. Rozmowa z Kasią Sienkiewicz i Jackiem Sienkiewiczem, grupą Kwiat Jabłoni
„Lunch z ludźmi sukcesu” to lektura tym smaczniejsza, że inaczej się ją czyta z perspektywy lat. Współczesność bowiem dopisała do tych 52 rozmów niezwykłe postscriptum.
„Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia” to książkowa spowiedź Nicka Cave’a, dzięki której lepiej możemy zrozumieć anarchizującego kiedyś artystę, który stracił dwóch synów.
Ludzie spychani na margines, niemogący związać końca z końcem, stojący w kolejkach w urzędach pracy nie są dziś wdzięcznym tematem dla kina. Ale to o nich powstają ważne filmy. Takie jak „Między dwoma światami”.
Jednym z największych problemów w naszym życiu duchowym jako polskiej zbiorowości jest utrata zdolności do przepowieści. Przepowieści, to termin stworzony przez prof. Krzysztofa Rutkowskiego i oznacza przepowiadanie na nowo kluczowych dla zbiorowej tożsamości opowieści.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Czasami Niemcy posuwają się nawet do tego, by przypisywać obu narodom, swojemu i rosyjskiemu, swego rodzaju duchowe pokrewieństwo. Nie można przy tym nie zauważyć, że niemiecka idea rosyjskiej duszy stanowi mieszaninę lęku i fascynacji.
Emigranci z Galicji, głównie górale z Podhala, zamieszkali w Chicago w parafiach Jackowo i Wacławowo oraz okolicach Pulaski Street. Z czasem ta dzielnica zyskała miano Polish Village (polska wioska), choć liczyła więcej mieszkańców niż większość polskich miast.
Dramaty Wiesława Myśliwskiego sprawdzają się doskonale nie tylko na scenie, ale także podczas intymnej lektury.
W swoim domu w Gdańsku zmarł 27 listopada znakomity pisarz, dramaturg, poeta Paweł Huelle. Twórca „Weisera Dawidka” i autor sztuki „Kursk” miał 66 lat.
Zmarł Paweł Huelle, jeden z najważniejszych polskich pisarzy ostatnich dekad, dramaturg, człowiek pierwszej "Solidarności". Krytykował antysemickie wypowiedzi ks. Jankowskiego i wygrał z nim proces. Miał 66 lat.
Książka “Prophet Song” Paula Lyncha o tym, jak Irlandia staje się faszystowską tyranią, zdobyła prestiżową Booker Prize 2023. To piąty irlandzki autor z tą nagrodą.
Obecnie jedzenie poza domem jest droższe niż gotowanie w domu, ale w XIX wieku było dokładnie odwrotnie.
Jego wiersze są precyzyjne, a zarazem pełne czułości wobec ludzi. W tym duchu reżyserował zawsze radiowe spektakle. I tak samo opisuje w książce ludzkie spotkania.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
Joanna Scheuring-Wielgus, socjolożka, menedżerka kultury, ma być z ramienia Lewicy jedną z koalicyjnych zastępczyń Bartłomieja Sienkiewicza, przyszłego ministra kultury w gabinecie Donalda Tuska.
W wieku 87 lat zmarła Elżbieta Sommer. Przez niemal pół wieku przedstawiała prognozę pogody w Telewizji Polskiej.
Przyjęty w rzymskich legionach podział na jednostki taktyczne niewiele różni się od tego, co można spotkać dziś w większości armii świata.
Aleksander Hertz nie tylko był założycielem pierwszej polskiej wytwórni filmowej, ale przede wszystkim odkrył dla rodzimego, a nawet światowego kina grono wybitnych aktorów i aktorek, na czele z Polą Negri.
Hooverowie uwielbiali podróżować po świecie. Zresztą nie mieli innego wyjścia. W 1899 r. 22-letni Herbert był już uznanym i wysoko nagradzanym ekspertem górniczym pracującym dla brytyjskiego koncernu wydobywczego Bewick, Morcing and Company of London.
7 grudnia mija 82. rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor. Była to niczym niesprowokowana barbarzyńska napaść cesarskiego lotnictwa wojennego na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w porcie na zachód od centrum stolicy Hawajów, Honolulu.
AI, sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence), to dziedzina informatyki i inżynierii, która skupia się na tworzeniu inteligentnych maszyn. Mogą one wykonywać zadania wymagające ludzkiej inteligencji, takie jak rozpoznawanie mowy, rozumienie języka naturalnego, uczenie się z danych. Archeologia sięga po to narzędzie.
„Kabaret” Boba Fosse’a to jeden z najsłynniejszych musicali w dziejach kina. I zarazem przenikliwy obraz Republiki Weimarskiej i Berlina u schyłku „złotych lat” tego miasta, epoki tak szalonej, że niemal nierzeczywistej, zwłaszcza w kontekście tego, co wydarzyło się w Niemczech potem.
Globalny rynek zaczyna obawiać się nadpodaży ropy i ceny spadają. W czwartek europejska marka Brent po raz pierwszy od 29 czerwca potaniała do niewiele ponad 73 dolary za baryłkę.
W dramatycznym tempie zwiększa się deficyt handlowy UE z Chinami, który osiągnął już 400 mld euro. Bruksela apeluje do Pekinu o samoograniczenie się, bo inaczej zamknie rynek.
Sytuacja na froncie bezpośrednio zależy od zachodniego wsparcia, które powoli zamiera. Mimo że zagrożone jest samo NATO.
Partyjna nominacja Artura Sobonia do NBP pokazuje, że obóz PiS wciąż nie zrozumiał, dlaczego przegrał wybory. Że Polacy mieli dość upartyjniania państwa i obsadzania instytucji wyłącznie z klucza partyjnego.
Podnajem lokalu użytkowego firmie, która jest pośrednikiem wynajmującego, nie oznacza, że jest to jego miejsce prowadzenia działalności, które trzeba wykazać w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym.
Prawniczka Karolina Maria Bućko została wybrana przez Sejm na przewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofili. Przeciw tej kandydaturze głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
Obecna mniejszość sejmowa dalej forsuje projekt ustawy, który zakłada przejście na świadczenie bez względu na wiek.
Mediolańska choinka Gucci nie wszystkim przypadła do gustu. Pojawiły się głosy, że przypomina przechowalnię walizek.
Kończą się lata prosperity rosyjskiego Łukoilu w Bułgarii. Rząd w Sofii odebrał ulgi przyznane rafinerii rosyjskiego Łukoilu w Burgas. Nakazał też bułgarskim celnikom skontrolowanie magazynów rafinerii, by ustalić, ile w rzeczywistości produktów naftowych Rosjanie tam zgromadzili.
Sejm przyjął w czwartek ustawę o ochronie odbiorców energii, która ma obowiązywać przez pierwszą połowę 2024 r. Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje ceną maksymalną energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników.
Jeśli sąd każe mi zapłacić za to, że orzekałem jako nieuprawniona osoba, to zapłacę. W innej sytuacji nie – mówił kandydat do NSA przed KRS.
Posłowie przegłosowali powołanie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Za powołaniem głosowali wszyscy posłowie obecni na sali w Sejmie, w tym parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Rada Warszawy przyjęła dziś uchwałę w sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu (STC), która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu SWPS wskazują, że klienci są bardziej skłonni nawiązać współpracę z prawnikiem, którego słownictwo, gesty i postawa ciała przypomina ich własne.
W czasie infekcji wielu fanów sportu zastanawia się, czy należy zrezygnować z aktywności fizycznej. Lekarze rozwiewają wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas