Trzy lata po wileńskiej inscenizacji powieści W.G.Sebalda „Austerlitz”, prezentowanej w Polsce na wrocławskim Dialogu, Krystian Lupa powraca do twórczości niemieckiego pisarza.

W „Wyjechali” przedstawił losy pięciu osób, które w świecie naznaczonym piętnem I i II wojny światowej, rasizmem, wygnaniem, nietolerancją, ale też po prostu migracją – dążą w obliczu depresji często niezrozumiałej dla otoczenia - do samounicestwienia. Połączyła ich melancholia, poczucie utraty i wyrugowania z życia.

Jak czytamy w programie festiwalu, spektakl stawia pytania: jakie znaczenie ma ludzkie życie? Jak opowiedzieć jego historię, dotykając tajemnicy jednostek? Oto mężczyzna leży na torach kolejowych na obrzeżach małego miasteczka w Niemczech. Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych inny bohater sam melduje się w zakładzie psychiatrycznym, w którym dwadzieścia lat wcześniej zmarł jego partner. Po latach narratorzy próbują przywołać życie zmarłych, wyrwać z zapomnienia, rekonstruując wspomnienia bliskich i dalszych znajomych. Czy uda złożyć się w całość roztrzaskany świat?

Książkę w Polsce wydało w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz Ossolineum.

Premiera „Wyjechali” odbędzie się 1 czerwca w Genewie. Koprodukcja: Festival d'Avignon, Odéon-Théâtre de l'Europe (Pariż), Triennale di Milano, Maillon Théâtre de Strasbourg Scène européenne. W Awinionie spektakl będzie grany w Opéra Grand od 14 do 22 lipca.