Aktualizacja: 12.07.2017 18:02 Publikacja: 12.07.2017 18:02
Foto: NIFC
Ta cenna pamiątka chopinowska pojawiła się na aukcji znanej berlińskiej firmy J. A. Stargardt, od XIX wieku zajmującej się handlem autografami i rękopisami.
– Rękopisy muzyczne Chopina należą do najdroższych, bo jest ich niewiele – mówił „Rzeczpospolitej”, Maciej Janicki, kurator Muzeum Chopina. – Napisał tylko 65 opusów, wiele rzeczy zaginęło. Jeżeli porównać ceny jego rękopisów z cenami rękopisów XIX-wiecznych twórców z tego samego czasu co on albo nieco późniejszych, czyli Liszta, Berlioza, Brahmsa, to Chopin bezwzględnie jest najdroższym kompozytorem. A jeśli porównywać w ogóle z innymi kompozytorami, podobne ceny osiągają rękopisy muzyczne Mozarta, który jednak zostawił znacznie więcej dzieł.
Wielka majówka w Łazienkach Królewskich trwa do 4 maja. Wszystkie obiekty Łazienek można zwiedzać bezpłatnie. Cz...
Zabytkowe budynki są naszym kulturowym dziedzictwem. Dlatego są one objęte opieką konserwatorów, którzy dbają o...
Ministerstwo Kultury zawiesiło władze STOART, organizacji artystów-wykonawców, która w 2023 r. wypłaciła ponad 5...
Bohaterka filmu "Put Your Soul on Your Hand and Walk" zginęła podczas bombardowania w Palestynie. Razem z nią zg...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ponad 220 dzieł sztuki zebranych na najnowszej wystawie „Drogi do Jerozolimy” w Muzeum Narodowym w Warszawie two...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas