- Konstytucja 3 Maja nie jest dobrze znana Litwinom – wyjaśnia dr Ramunë Đmigelskytë-Stukienë, kuratorka wystawy. - To pierwsza w naszym kraju ekspozycja z rozmachem odzwierciedlająca epokę wielkich nadziei. Mam nadzieję, że będzie nie tylko opowieścią o historii, ale i okazją do wyciągnięcia wniosków na przyszłość.
Ekspozycja prezentowana jest w prestiżowym miejscu opodal katedry - w Zamku Dolnym w Wilnie. To rekonstrukcja siedziby Wielkich Książąt Litewskich zbudowanej prawdopodobnie około 500 lat temu. Odbudowany zamek został symbolicznie otwarty w 2009 roku w cyklu obchodów tysiąclecia pierwszej historycznej wzmianki o Litwie.
Wernisaż wystawy odbył się 19 października w przededniu 230. rocznicy uchwalenia Aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów (najważniejszego od czasów Unii Lubelskiej), regulującego relacje dwóch odrębnych bytów państwowych w jednej Rzeczypospolitej. Ten rodzaj suplementu do Konstytucji 3 Maja, dawał obywatelom Wielkiego Księstwa Litewskiego poczucie, że Litwa nie straci tożsamości państwowej i poszanowane zostaną jej tradycje.
Czytaj więcej
Na Zamku Królewskim w Warszawie trwają przygotowania do wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie”, która zostanie otwarta 9 listopada.
Wystawa rozmieszczona na dwóch pałacowych kondygnacjach, składa się z siedmiu części powiązanych ze sobą chronologicznie i tematycznie. Rozpoczyna ją – „Władca i naród” przedstawiający początki panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przywołuje m.in. głównych przywódców stronnictw politycznych ówczesnej Rzeczypospolitej, dokumenty sejmu elekcyjnego i koronacyjnego. Eksponowany jest również miecz ceremonialny Stanisława Augusta.