Jeśli zdarza Ci się często biegać do toalety przy nagle odczuwanej potrzebie oddania moczu, a i tak nie możesz zdążyć; jeśli musisz wstawać do toalety w nocy; jeśli popuszczasz mocz przy kichaniu, kaszleniu, śmianiu się lub jakimkolwiek innym wysiłku fizycznym – to cierpisz, tak jak ok. 1/3 populacji kobiet, na nieprzyjemną dolegliwość nietrzymania moczu. Może być ona objawem wielu schorzeń, a w związku z tym rozróżnia się kilka jej rodzajów: niestabilność wypielacza, wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie ze stałym wypływem z przepełnionego pęcherza oraz nietrzymanie czynnościowe.
W związku w taką wielością przyczyn nieotrzymania moczu konieczna jest zawsze wizyta u lekarza-specjalisty. Ten powinien przeprowadzić z pacjentką dokładny wywiad, przebadać ją i zlecić badania dodatkowe – badanie ogólne i posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, USG oraz badanie urodynamiczne i radiologiczne. Następnie powinien ustalić dokładną przyczynę nieotrzymania moczu i zlecić leczenie. Dolegliwość tę można leczyć zachowawczo, chirurgicznie lub farmakologicznie – o tym decyduje lekarz.
Często wizyta u lekarza kończy się otrzymaniem specjalnie opracowanego zestawu ćwiczeń (najczęściej w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu), które mają pomóc nam w wzmocnieniu mięśni dna miednicy, a tym samym wyeliminowaniu problemu z nietrzymaniem moczu. Powinny one być wykonywane regularnie – czasem nawet kilka razy dziennie – i w długim okresie czasu. Lekarz z pewnością nie będzie chciał nas zbytnio forsować, aby nie zniechęcić pacjentki do regularnego wysiłku fizycznego.
Jeśli nudzi Cię - lub zniechęca - ćwiczenie w samotności, zawsze możesz zapisać się na gimnastykę. W największych miastach Polski organizowane są grupy ćwiczeniowe. Celem zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów jest wspólna gimnastyka i nauczanie poprawnego wykonywania zleconych przez lekarza ćwiczeń.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że mięśnie dna miednicy można zawsze ćwiczyć zapobiegawczo, zanim będzie za późno. Szczególnie narażone na dolegliwość nietrzymania moczu są kobiety po 40 roku życia; u których wystąpiła już menopauza; które przeszły zakażenie układu moczowego; z nadwagą; po porodzie – im szczególnie zaleca się utrzymywanie stałej aktywności fizycznej.