– Stało się oczywiste, że zarówno rządzący, jak i opozycja nie są w stanie rozwikłać problemów mediów publicznych, które zostały zawłaszczone przez partie polityczne – powiedziała "Rz" Agnieszka Holland. – Dlatego my, twórcy, postanowiliśmy wziąć odpowiedzialność za rozwiązanie tej kwestii.
Komitet Obywatelski już od poniedziałku ma zacząć pracę nad projektem nowej ustawy medialnej, spotka się z medioznawcami i prawnikami. Skład Komitetu jest szeroki. W gremium liczącym kilkadziesiąt osób znaleźli się m. in.: Magdalena Abakanowicz, Wisława Szymborska, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Dorota Masłowska, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Andrzej Seweryn, Janusz Głowacki, Grzegorz Jarzyna, Michał Zadara i Jacek Żakowski.
Nad projektem będzie pracować reprezentacja komitetu, tak aby można go było ukończyć w cztery miesiące. Zostanie ściśle określona misja, którą mają wypełniać media publiczne, a także zasady ich finansowania. Chodzi o budżet porównywalny z europejskimi nadawcami niekomercyjnymi. Komitet miałby się przekształcić w radę programową.
– Ze strony rządu mogę zadeklarować życzliwość dla tego pomysłu – powiedział minister Michał Boni.
– Wydaje się, że premier Donald Tusk zmienił zdanie na temat roli mediów publicznych – mówi Agnieszka Holland. – Kiedyś uważał, że państwo nie powinno ich faworyzować, teraz zaczął doceniać ich rolę w promowaniu naszej kultury i tradycji. Jest zmęczony partyjnymi sporami.