Problemy zdrowotne muzyka zaczęły się kilka miesięcy temu. Przeszedł wówczas operację wszczepienia by-passów. Wczoraj wieczorem poczuł się źle i razem z przyjacielem postanowił udać się do szpitala. Niestety, w drodze stracił przytomność. Nie pomogła godzinna reanimacja.
W niedzielę 18 grudnia w klubie Teatru Capitol odbył się pamiętny, charytatywny koncert sław polskiego jazzu „Gramy dla Zbyszka". Muzycy chcieli pomóc swojemu choremu koledze, który nie mógł występować w ostatnich miesiącach. A jednak rwał się do grania. Klub Tygmont zaplanował na najbliższy poniedziałek występ jego zespołu We Trio z pianistą Dominikiem Wanią i perkusistą Michałem Miśkiewiczem.
Zbigniew Wegehaupt urodził się 9 sierpnia 1954 r. w Katowicach. Tam w 1974 r. zdobył II nagrodę w konkursie improwizacji będąc studentem Wydziału Instrumentalnego PWSM w klasie kontrabasu Wiktora Gadzińskiego. Zadebiutował w amatorskim zespole Trampy. W 1976 r. zaczął występować w kwartecie pianisty Wojciecha Gogolewskiego. Razem z nim zdobył II nagrodę zespołową i wyróżnienie indywidualne na festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu.
Współpracował z wieloma znakomitymi zespołami m.in. Extra Ball, a także liderami: Zbigniewem Seifertem, Janem „Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Leszkiem Żądło i Clarkiem Terrym. Akompaniował także amerykańskiej wokalistce Karrin Allyson podczas jej koncertów w Warszawie.
W czasie studiów w RFN występował razem z pianistą Włodkiem Pawlikiem. Stał się stałym członkiem jego tria. Nagrali razem kilka znaczących w historii polskiego jazzu albumów, m.in. „Standards Live". Pamiętny był występ tria Pawlika ze Zbigniewem Wegehauptem i perkusistą Cezarym Konradem na North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 r. Koncert został nagrodzony owacjami licznie zgromadzonej, wymagającej publiczności.