Twórcą i dyrektorem Spotkań jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, zaś współorganizatorem Program 2 Polskiego Radia S.A.
Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową i pierwszy oraz jedyny, który przyjął taką formułę. Dzięki tej formule wielu miłośników muzyki dawnej może, niejako przy okazji, poznać twórczość współczesną i przekonać się, że ona wcale „nie gryzie".
O dużym znaczeniu Festiwalu świadczy także rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem znakomitych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa" i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.
Od 2010 roku Festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej, co jest dość nietypowe, ale ciekawe. I tak - w 2010 wystąpił legendarny String Connection, a w 2011 znakomity niemiecki Thärichen's Tentett. Przyjęta formuła Festiwalu pozwala na swoiste „przenikanie się kultur", bowiem często w utworach współczesnych można znaleźć odbicie utworów z epoki, a w utworach jazzowych wpływy i jednych i drugich.
W tym duchu znakomity pianista jazzowy, Marcin Masecki, weźmie na warsztat sonaty Scarlattiego, dokonując ich dekonstrukcji. Stanie się to 14 maja w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.