Złoty lew Castelluccio Poznański festiwal po raz drugi w swojej historii będzie miał zagranicznego kuratora. Dyrektor festiwalu Michał Merczyński wybrał słynnego włoskiego artystę Romeo Castelucciego — zanim jeszcze było wiadome, że otrzyma w tym roku prestiżową nagrodę Złotego Lwa w kategorii teatr na tegorocznym Biennale w Wenecji. W Poznaniu zaproponuje wydarzenia połączone hasłem „oh man, oh machine / człowiek-maszyna".
- Moim celem nie jest stereotypowa krytyka maszyny, tym bardziej że sam korzystam z wielu urządzeń, od komputera poczynając. Chcę widzom uświadomić m.in., że maszyny wkroczyły dziś w życie człowieka dosłownie, bo podtrzymują życie organizmu, zmieniając pojęcie śmierci — powiedział Castelucci. Włoski artysta pokaże spektakl „The Four Seasons Restaurant". To hipnotyczna podróż przez świat obrazów, opowieść o bezkompromisowości i ryzyku, z jakim wiąże się każdy akt twórczy.
Powróci mistrz flamandzkiego tańca nowoczesnego Jan Lauvers i wraz z Needcompany zaprezentuje „Marketplace 76" o dramatycznych wydarzeniach wywołanych wybuchem cysterny z gazem, po którym rodziny ofiar muszą budować na nowo swoją tożsamość. Zobaczymy też w „Mush-room", Grace Ellen Barkey z muzyką skomponowaną przez legendarny awangardowy zespół The Residents. A „Built to Last" to superprodukcja Domaged Goods, Münchner Kammerspiele i Meg Stewart. Punktem wyjścia była sceniczna konfrontacja grupy tancerzy z muzyką klasyczną: Rachmaninowa, Beethovena, Schönberga. Spektakl pokazuje zmianę podejścia ludzkości do ideału i utopii.
Japońska manga Sztuki plastyczne reprezentować będzie na Malcie nominowany do nagrody Turnera Tino Sehgal. W Poznaniu pokaże instalację „Ann Lee". Jej tematem jest rzeczywistość naśladująca fikcję, a inspirację stanowiła postać z japońskiej mangi, która po raz pierwszy zaczęła żyć w świecie sztuk wizualnych jako awatar. Jedyny koncert da Kraftwerk — legenda muzyki elektronicznej, piewca muzycznej futurologii. Zaprezentuje najlepsze fragmenty słynnych występów „3 D" przygotowanych dla nowojorskiego Museum of Modern Arts, przedstawionych później w Tate Gallery.