"Pięknołyse" wchodzą do gry

12 października na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera "Gier ekstremalnych" Ewy Gawlikowskiej-Wolff i Elżbiety Chowaniec. Przedstawieniu towarzyszy wernisaż wystawy fotograficznej "Pięknołyse" przygotowanej przez Fundację Rak'n'Roll.

Publikacja: 01.10.2013 16:44

Gry ekstremalne; fot. K. Chmura-Cegielkowska

Gry ekstremalne; fot. K. Chmura-Cegielkowska

Foto: materiały prasowe

Spektakl jest częścią projektu "Oswajamy raka", którego celem jest przełamanie stereotypów na temat choroby i stymulowanie zmian mających pomóc osobom dotkniętym nowotworem. b

„Nie lubię cytryny w plasterku do herbaty, ani wody gazowanej jako dolewki do chłodzenia napoju. Rozbijam jajko zawsze od węższej strony, a jak chcę zjeść delicję, to najpierw obgryzam dookoła galaretkę. Moja metoda na raka? Wylizywanie ucha przez psa. Albo opcja, że guza wysmarkam, a obrzęk wysikam, ale jestem dopiero w fazie patentowania tego pomysłu."

Ewa Gawlikowska-Wolff

(1983 - 2012)

"Gry ekstremalne" to spektakl non-fiction oparty na historii zmarłej na glejaka mózgu młodej dziewczyny. Kiedy u Ewy zdiagnozowano nowotwór, postanowiła opowiedzieć o swojej chorobie, bólu i nadziei. Chciała, żeby jej rak był po coś. Ewa Gawlikowska-Wolff jako studentka Szkoły Dramatu napisała pierwszą część "Gier ekstremalnych". Umarła w lipcu 2012 roku. Po jej śmierci sztukę dokończyła dramatopisarka Elżbieta Chowaniec. Powstała opowieść o tym, jak ekstremalna sytuacja weryfikuje marzenia, plany, relacje z bliskimi.

W spektaklu wystąpią: Anna Gorajska, Małgorzata Niemirska, Elżbieta Kijowska (gościnnie), Janusz R. Nowicki, Henryk Niebudek, Zuzanna Grabowska, Rafał Fudalej (gościnnie), Robert T. Majewski, Kamil Siegmund i Maciej Wyczański.

„Dziś już jestem pewna, że kobiecość i piękno, to nie włosy. Nigdy w życiu nie czułam się taka kobieca i piękna jak w czasie drugiej chemioterapii, z dumą chodziłam bez peruki. Łyse jest piękne! Nauczyłam się cieszyć z tego co mam i przestałam martwić tym czego nie ma. Jestem szczęśliwą kobietą bez względu na to jaką mam długość włosów".

Magdalena Prokopowicz

Założycielka Fundacji Rak'n'Roll

„Pięknołyse" to wystawa zdjęć pięknych kobiet. Wszystkie są w trakcie chemioterapii. Rak stara się odbierać kobiecość, ale nie musi mu się udać. Każda z Pięknołysych udowadnia swoją wolą bycia piękną. Portrety wykonało troje fotografów – Katarzyna Fortuna, Daria Matczuk i Andrzej Świetlik. Każdy wniósł do projektu swoją wrażliwość, dzięki czemu całość jest niezwykła.

Ekspozycja będzie dostępna od 13 października we foyer Sceny na Woli im. T. Łomnickiego Teatru Dramatycznego (ul. Kasprzaka 22 w Warszawie), przez kolejne cztery tygodnie – od piątku do niedzieli (10 listopada) w godzinach 13.00 – 17.00, a także dla gości teatru przed spektaklami. W połowie listopada ekspozycja przejedzie do foyer Sceny im. G. Holoubka w Pałacu Kultury i Nauki.

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne