Film „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" będzie jeszcze prezentowany 9 listopada w Domu Spotkań z Historią (o godz. 16 i 18). A 11 listopada – w Święto Niepodległości - pokaże go TVP 1 (o godz. 10.45).
Wiesław Dąbrowski – twórca dokumentu mówi „Rz": – Pracowałem nad nim cztery lata, zbierając materiały w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji. Zrobiłem w tym czasie 11 tysięcy zdjęć, w tym wiele zdjęć historycznych dokumentów. Część z nich wykorzystałem w filmie, ale część czeka nadal na prezentację, jak dotąd niewydane listy Paderewskiego do ojca. Zrealizowałem patriotyczny film, aby pokazać udział Paderewskiego w uzyskaniu niepodległości.
Artysta, korzystając ze swej światowej sławy, po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. Działał w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonym przez Henryka Sienkiewicza w Szwajcarii. Po wyjeździe w 1915 r. do Stanów, zorganizował tam ponad 300 spotkań połączonych z koncertami, na których wzywał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. I dotarł do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przedstawiając mu w styczniu 1917 r. memoriał, mówiący o konieczności odbudowy niepodległego państwa polskiego. (Rok później w orędziu do Kongresu Stanów Zjednoczonych prezydenta Wilsona znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski).
25 grudnia 1918 r. Paderewski przybył do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika „Concord". Następnego dnia przyjechał do Poznania, co wywołało wielką patriotyczną manifestację. W styczniu 1919 roku Józef Piłsudski powierzył mu funkcję Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP. W czerwcu tego samego roku reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, wracając do koncertowania, ale nigdy nie porzucił polityki.
O dokonaniach Ignacego J. Paderewskiego mówią w filmie amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior oraz Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA. Kennedy w archiwalnej wypowiedzi podkreśla, że podziwia w Paderewskim niezwykłość połączenia genialnego artysty i męża stanu.