Międzynarodowe jury w uzasadnieniu werdyktu stwierdziło, że przyznało nagrodę „zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości i cywilizacji, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja". „Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, film poddaje w wątpliwość naturę naszej europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący śmiech i dreszcze".
Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego otrzymał obraz „Trzy kobiety" Anny Jadowskiej „za wrażliwą i cierpliwą obserwację, dzięki której film zaprasza nas do intymnego świata bohaterek, ale nie stwarza poczucia niestosownej ingerencji w życie drugiego człowieka oraz za świadomość, że w filmie dokumentalnym nie wystarczy po prostu włączyć kamerę i czekać na dary losu".
Za najlepszy film o tematyce ekologicznej uznany został film „Testowane na ludziach" Dany Nachman i Jona Hardy'ego za „przedstawienie problemu dotykającego wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania, płeć czy poziom zaangażowania ekologicznego".
W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka zwyciężył obraz „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele" Madeleine Sackler o nielegalnym Białoruskim Wolnym Teatrze, filmowi który „pomimo tragicznych losów swoich bohaterów, zachęca do akcji i daję nadzieję".
Nagrodę Nos Chopina dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej otrzymał „Zappa wraca na Sycylię" Salvo Cuccii. „To film o nas, ludziach, którzy kochają muzykę i są w stanie zrobić naprawdę dużo, by obejrzeć koncert ukochanego artysty. To wreszcie film o tym, jak muzyka zbliża ludzi, bez względu na pokolenia, granice i mierzoną tysiącami kilometrów odległość" – uzasadniło Jury.