Renowacja i modernizacja obiektu trwała kosztowała 52 miliony euro, a termin ponownego otwarcia kilkakrotnie przesuwano.
Ostatecznie muzeum otwarto ponownie w rocznicę urodzin hiszpańskiego artysty, który przyszedł na świat 25 października 1881 r. w Maladze, ale większość dorosłego życia spędził we Francji. Teraz można tam podziwiać ponad dwa razy więcej dzieł niż poprzednio.
Powierzchnię wystawową na pięciu kondygnacjach powiększono z 1600 do 3600 metrów kwadratowych. W sumie muzeum ma około 5 tysięcy obrazów, rzeźb, grafik, akwarel, rysunków i innych prac Picassa. Jest to największy zbiór dzieł tego artysty, zmarłego w 1973 roku. Oczekuje się, że muzeum odwiedzi do miliona osób rocznie.
Nowa, stała ekspozycja w paryskim muzeum ilustruje artystyczną drogę Picassa, a także jego zainteresowanie twórczością innych malarzy, takich jak Henri Matisse, Max Ernst i Paul Cezanne. Oprócz wielu znanych dzieł podziwiać można także te mniej znane, rzadko prezentowane szerszej publiczności.
Prezydent Hollande podkreślił w sobotę, że nowoczesność i energia Picassa powinny być dla Francji inspiracją. - Niczego nie buduje się na nostalgii. Pablo Picasso był malarzem przyszłości, nadziei, zwycięstwa, uwolnił się od zasad przeszłości. Był awangardą. Francja jest awangardowym krajem - stwierdził.