Koncert rozpocznie się w czwartkowy wieczór o godz. 19:00 w siedzibie UNESCO, organizacji, która cztery lata temu podjęła decyzję o proklamowaniu jazzowego święta. Od początku jego głównym ambasadorem jest pianista Herbie Hancock.
- Kiedy człowiek jest uciskany, naturalnym odruchem jest gniew - pisze w swoim przesłaniu na ten dzień Hancock. Jazz jest odpowiedzią na ucisk, ale nie za pomocą kul i krwi. Jazz jest wyrazem harmonii, a także nadziei i wolności.
Dyrektorem muzycznym wydarzenia jest nominowany do Grammy amerykański pianista, kompozytor i aranżer John Beasley, który współpracował m.in. z Milesem Davisem, Jamesem Brownem, Chickiem Coreą i grupa Steely Dan. Od 2013 r. prowadzi big band MONK'estra wykonujący kompozycje genialnego Theloniousa Monka.
Udział w koncercie potwierdzili m.in.: pianista Herbie Hancock i brazylijska pianistka Eliane Elias, trębacze: Hugh Masekela z RPA, Till Brönner z Niemiec i Avishai Cohen, saksofoniści: Igor Butman z Rosji, Femi Kuti z Nigerii i Wayne Shorter, basiści Marcus Miller i James Genus, gitarzysta Lee Ritenour, perkusistka Terri Lyne Carrington, wirtuoz harmonijki ustnej Gregoire Maret ze Szwajcarii i grający na lutni arabskiej oud Tunezyjczyk mieszkający w Paryżu Dhafer Youssef. Zaśpiewają: Dee Dee Bridgewater, Al Jarreau, Annie Lennox i Dianne Reeves. Koncert będzie można oglądać na żywo na stronie internetowej: jazzday.com/concert/