Mieszkańcy większości miast wpadają o zmierzchu w trans, bo kto choć raz ruszył w trasę w Noc Muzeów, wie, że wszystkiego wprawdzie nie zdoła zobaczyć, ale przeżyje niepowtarzalne, magiczne chwile w klimacie wielkiego kulturalnego pikniku, który zbliża ludzi i sztukę, a także wyzwala energię.
Nic dziwnego, że też coraz więcej instytucji dołącza do aukcji, w tym roku w Warszawie –237, we Wrocławiu - 70, w Krakowie - 50.
Wielkie świętowanie zaczyna Kraków, bo tutaj Noc Muzeów odbywa się już z piątku na sobotę 15/16 maja. W tę „Noc światła w Muzeum", jak brzmi lokalne promocyjne hasło, na Wawelu czekają reprezentacyjne komnaty królewskie z portretami królów i słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. A na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu można będzie zobaczyć film „Muzeum Utracone", pokazujący miejsca, dokąd podczas wojny wywożono zrabowane polskie dzieła sztuki.
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza w gmachu głównym do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, Galerii Rzemiosła Artystycznego oraz Galerii „Broń i Barwa w Polsce" z uzbrojeniem od średniowiecza do II wojny światowej, a także na wystawy: „Legiony polskie 191-1918" i „W przestrzeni smoka".
Dostępne będą też wszystkie Oddziały MNK, a ponadto przygotowano wiele dodatkowych niespodzianek i atrakcji, jak „ Nocny Konik Muzealny grasuje po oddziałach", „czytanie Baśni z 1000 i jednej nocy" w ogrodzie Pałacu Czapskich, pokaz chińskich sztuk wali, czy afrykańska Noc tańca i światła w Arsenale.Zwiedzający Sukiennice mają okazję przetestować nową aplikację mobilną „Kulturysta", przygotowaną we współpracy z PZU, mecenasem MNK.